Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem

Autorzy: , dodano Piątek, 12 sierpnia 2011 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem"
Anna Czerwińska-Rydel
ilustr. Agata Dudek
proj. graficzny: Małgorzata Frąckiewicz/Poważne Studio
Wydawnictwo Muchomor, 2011


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Jan Heweliusz, gdański astronom i konstruktor sprzętów do obserwacji nieba, urodził się czterysta lat temu, w 1611 roku. Mamy więc Rok Heweliusza. I z tej okazji ukazały się dwie interesujące publikacje dla młodych czytelników zainteresowanych kosmosem i jego badaczami. Mam na myśli książkę Anny Czerwińskiej-Rydel wydaną przez Muchomora i audiobook z tym samym tekstem, przeczytanym przez Jana Englerta, a wydanym przez Bukę.

"Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem" to powieść biograficzna z elementami książki edukacyjnej. Oprócz opowieści o życiu astronoma znajdziecie tu dodatek z podstawowymi informacjami na temat Układu Słonecznego, a także na poszczególnych stronach objaśnienia trudniejszych pojęć z zakresu astronomii i krótkie notki biograficzne pierwszych astronomów.

Samą powieść czyta się z przyjemnością. Anna Czerwińska-Rydel już w przypadku wcześniejszej książki biograficznej o Fryderyku Chopinie doskonale oddała koloryt epoki, w której żył kompozytor. Podobnie jest z "Heweliuszem...", tu przenosimy się do XVII wieku, w czasy królów, innej kultury życia, niestety, także czasy epidemii. Ale tak samo jak dziś żyli wtedy ludzie, którzy chłonęli wiedzę, chcieli się edukować, ba, odkrywali tajemnice świata. Jednym z nich był Jan Heweliusz, człowiek, który zakochał się w niebie. Był twórcą największego w tamtych czasach obserwatorium astronomicznego, budował sprzęty do obserwacji nieba, robił pomiary, które utrwalił w kilku ważnych dla astronomii dziełach. Kontynuował także rodzinne tradycje piwowarskie prowadząc browar. Przeżył śmierć pierwszej żony i małego syna, który zachorował na dżumę...

Autorka umiejętnie dobrała najważniejsze wydarzenia z życia Heweliusza. Przemyciła również sporą dawkę wiedzy z zakresu astronomii. To literatura w dobrym wydaniu, staranna jeśli chodzi o język.

Dobrym kontrapunktem dla spokojnej narracji są dynamiczne grafiki i kolaże Agaty Dudek, która zamiast wielokolorowej feerii użyła neonowego pomarańczu i nasyconej mieszanki zieleni i niebieskiego oraz bieli i czerni. Wystarczy spojrzeć na okładkę! W środku sporo wmontowanych w autorskie ilustracje fragmentów starych rycin - efekt bardzo ciekawy.

"Ryms" poleca książkę, osobiście polecam i ja:)

Ewa Skibińska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Plasterek
 • Lato Adeli
 • OKO
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Amelia i Kuba