Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Kropka pe el – przewodnik po Polsce dla dzieci

Autorzy: , dodano Piątek, 12 sierpnia 2011 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

„Kropka pe el – przewodnik po Polsce dla dzieci”
Andrzej Paulukiewicz
ilustr. Dominik Cymer i Rafał Szczepaniak
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2011


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Zawsze byłam i będę miłośniczką podróżowania po Polsce i odkrywania jej zakątków. Wędrowanie po górach, plażach, puszczach, lasach, łąkach, ale też odwiedzanie naszych miast, miasteczek i wsi uważam za wielki bonus - spójrzcie, jak cudownie różnorodny jest nasz kraj! Dlatego też lektura "Kropki pe el" - przewodnika po Polsce sprawiła chyba większą frajdę mnie niż mojemu synowi. On bowiem tropił w książce zamkowo-rycerskie klimaty, a mnie pochłonęły opisy wszystkich bez wyjątku 55 miejsc, które Andrzej Paulukiewicz proponuje zobaczyć.

Wybór autora jest oczywiście subiektywny, ale dzięki temu przewodnik liczy prawie 250 stron, a nie dużo dużo więcej. Wszystkiego w jednej publikacji, i to dla dzieci, opisać się nie da, to zrozumiałe. Ale to, co przewodnik proponuje nam zobaczyć, jest zaprezentowane naprawdę ciekawie. Czytamy więc o takich miejscach jak Słowiński i Białowieski Park Narodowy, Biskupin, Grunwald czy Jura Park w Bałtowie, o warszawskich, krakowskich i gdańskich zabytkach, wędrujemy po muzeach m.in. po Muzeum Zabawek w Kielcach i Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, odwiedzamy piękne miasta z historią i tradycją: Sandomierz, Łowicz, Wieliczkę, Malbork. Są też miejsca i atrakcje, o których być może nawet nie wiedzieliście: międzynarodowe ptasie lotnisko w Parku Narodowym "Ujście Warty", przeprawa statkami sunącymi po tratwach nad Kanałem Elbląskim czy Kaplica Czaszek w Czermnej (Kudowa-Zdrój).

Obok faktów historycznych Andrzej Paulukiewicz podaje wiadomości o przyrodzie, legendy, ciekawostki typu: z ilu cegieł składa się zamek w Malborku albo gdzie znajdują się najstarsze w Europie okulary. Każdą prezentację kończy garść praktycznych informacji: adresy, linki do stron internetowych, ceny biletów, gdzieniegdzie są również mapki. Przypuszczam, że nawet za lat kilka czy kilkanaście będą one przydatne (może oprócz cen:) 

Przewodnik w całości jest ilustrowany. Nie ma tu ani jednej fotografii! Ilustratorów jest dwóch: Dominik Cymer i Rafał Szczepaniak i przyznać trzeba, że z wyzwaniem poradzili sobie znakomicie. Dużo tu koloru, szczegółu, interakcji tekstu i obrazu, jest czasem żart słowny w dymkach.

"Kropka pe el" to udany projekt i ciekawa pozycja wśród krajoznawczych i turystycznych lektur naszych dzieci.

Ewa Skibińska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • czaple
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej