Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

The Burgess Big Book of Green Meadow Stories

Autorzy: , dodano Wtorek, 7 czerwca 2011 | kategoria: Obce strony

"The Burgess Big Book of Green Meadow Stories"
Thornton W. Burgess
ilustr. Harrison Cady
Wydawnictwo: Little, Brown & Company, Boston, 1932


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Jeśli polubiliście opowiadania brytyjskiej pisarki i ilustratorki, Beatrix Potter, nie macie wyjścia – tę książkę trzeba przeczytać. Tym bardziej, że protoplastą jednej z postaci (Cottontail Peter) był właśnie Piotruś Królik, stworzony przez B. Potter.

W pięknych okolicznościach przyrody, na mocno pożółkłych już kartach książki, ożywają rozmaite stworzenia. Każdy dzień w lesie jest niezapomniany, a to za sprawą przygód, jakie stają się udziałem jego antropomorficznych mieszkańców Zielonych Łąk i Zielonego Lasu. Autor portretuje zwierzęta z czułością, życzliwością i lekkim przymrużeniem oka, nazywa je „braćmi mniejszymi” (little people). Nie brak mu poczucia humoru, co sprawia, że i my pobłażliwie przyglądamy się z boku perypetiom zwierzaków, będąc wyrozumiałymi dla ich poniekąd ludzkich przecież słabości. Wiewiórki tak zawzięcie kłócą się orzechy z drzewa hikory (czyli orzesznika), że wynika z tego awantura na cały las. Królik bawi się w detektywa i próbuje wykryć sprawcę dziwnych śladów na ścieżce, a Łasica bardzo chciałby wydostać się z klatki. Pojawia się tu dużo gatunków różnych zwierząt, dla nas niekiedy egzotycznych, na przykład taki pręgowiec amerykański.

Co ciekawe, każdy rozdział zaczyna się krótkim przemyśleniem (bądź złotą myślą) głównego bohatera danego opowiadania. Historie te mają trochę staroświecki urok, co zupełnie nie przeszkadza w zachwycaniu się nimi. A tom jest opasły, liczy dobrze ponad 500 stron, więc czytania starczy na dłuuugie popołudnia i wieczory. Nie zabraknie też oglądania, bo książkę uzupełniają świetne ilustracje. Rysunki dokładnie odzwierciedlają to, co chciał przekazać autor opowiadań.

Dobrze byłoby, gdyby opowiadania te pojawiły się w końcu na polskim rynku wydawniczym. Oczywiście czytelnicy znający język angielski nie powinni mieć problemu z czytaniem oryginalnej wersji językowej, słownictwo nie jest skomplikowane. Mój egzemplarz należał do pięcioletniego chłopca, który uczył się z tej książki różnych słówek – na niektórych stronach zachowały się jeszcze ślady ołówka. Może kiedyś inne dziecko też zachwyci się ferajną z Zielonej Łąki?

O autorach:

Thornton Waldo Burgess (1874 – 1965), amerykański pisarz, autor książek dla dzieci. Był zarazem wielkim miłośnikiem piękna przyrody, napisał ponad 170 książek i… 15000 opowiadań, publikowanych w różnych czasopismach. Jak wieść niesie, zaczął pisać historyjki na dobranoc specjalnie po to, by rozbawić swego małego syna po śmierci matki. W roku 1910 ukazuje się jego pierwsza książka pod tytułem „Old Mother West Wind”. Pojawia się tam galeria rozmaitych zwierzątek, np. Dziadek Żaba, Bobby Szop, Billy Norka. O ich dalszych losach można poczytać w kolejnych książkach. Akcja toczy się zazwyczaj w okolicy pełnej siedlisk dzikich zwierząt, lasów i terenów podmokłych. Burgess zapamiętał taką scenerię z lat młodości. Jego książki były publikowane i tłumaczone niemal na całym świecie, m.in. na szwedzki, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski i szkocki. Za pokazywanie dzieciom uroków świata zwierząt oraz uczenie ich miłości i szacunku dla przyrody, pisarz otrzymał wiele wyróżnień i nagród. Burgess prowadził też audycję w radiu, podczas której opowiadał słuchaczom o konieczności ochrony przyrody i humanitarnym traktowaniu zwierząt. Oprócz tego czynnie angażował się w różne działania proekologiczne, sam był inicjatorem wielu projektów. Po jego śmierci powstało muzeum, organizacja charytatywna jego imienia, a w wielu szkołach uczniowie poznają arkana jego filozofii.

Walter Harrison Cady (1877–1970) – amerykański rysownik i ilustrator, autor komiksów, znany przede wszystkim jako autor komiksu „Peter Rabbit”. O jego zdolności artystyczne zatroszczył się ojciec, zaszczepiając mu też miłość do przyrody. Tajniki rysowania W.H. Cady poznał podczas praktyk u lokalnego artysty malarza. Pierwsze prace opublikował w roku 1894 w czasopiśmie dla młodych czytelników „Harper’s Young People”. Po tragicznej śmierci ojca wyemigrował do Nowego Jorku i tam rozpoczął pracę jako ilustrator w dzienniku „Brooklyn Eagle”. Wkrótce zasłynął jako autor realistycznych oraz fantastycznych rysunków zwierząt. Razem z pisarzem T. Burgess’em stworzył niezapomniany, wieloletni duet – Cady zilustrował jego książki i opowiadania drukowane w dzienniku, zatytułowane „Bedtime stories” („Opowieści na dobranoc”). Przez ponad 70 lat wykonał niezliczoną ilość rysunków do czasopism m.in.: „St. Nicholas Magazine”, „Boys’ Life”, „The Saturday Evening Post”, „Ladies’ Home Journal”, „Good Housekeeping”, „Country Gentleman” oraz „New York Herald Tribune Syndicate”. Prace Cady’ego można oglądać w muzeum noszącym jego imię w rodzinnej miejscowości Sandwich.

Magda Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Amelia i Kuba
 • Wróble na kuble
 • Plasterek
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa