Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Dwa serca anioła

Autorzy: , dodano Czwartek, 26 stycznia 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Dwa serca anioła. Baśń współczesna w dwudziestu rozdziałach z epilogiem"
Wojciech Widłak
ilustr. Paweł Pawlak
Wydawnictwo Media Rodzina 2011

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Czy pisane z myślą o dzieciach książki o chorobach wyróżniają się czymś szczególnym, tworzą jakąś oddzielną kategorię? Zaznaczam, że nie mam na myśli poradników, encyklopedii itp. publikacji popularnonaukowych, lecz beletrystykę. Otóż odpowiedź brzmi: nie, i chwała im za to. Za to, że nie szafują patosem i ckliwością, ale swoim sprzymierzeńcem czynią humor i szczerość, a i ciekawej fabuły i akcji w nich nie brakuje. Patrz: medyczna seria o doktorze Orzeszko (Hokus-Pokus) i świeżo przeczytane przez mnie "Dwa serca anioła".

Pisząc tę książkę Wojciech Widłak pewnie wiedział, że dzieci lepiej znoszą wszelkie choroby, nawet te ciężkie, niż my, ich rodzice. W takim sensie, że nie tragizują, nie wyolbrzymiają, nie uprawiają czarnowidztwa. Choroba jest i trzeba po prostu z nią żyć. Tak jak w przypadku sześcioletniego Romka, który od urodzenia ma chore serce. Romek cierpi bardziej z innego powodu - nie może biegać i szaleć jak inne chłopaki na podwórku. Pewnie dlatego jest dla kolegów Drakulą.

Romek jest częstym gościem w szpitalu. W wolnych chwilach rysuje, na przykład anioły. Któregoś dnia, na jednym z rysunków z wizerunkiem anioła pan doktor rysuje dla Romka dwa serca, najpierw zdrowe, a po drugiej stronie anioła chore. Ten obrazek Romek zabiera do domu, a anioła czyni swoim osobistym aniołem stróżem, ba, rozmawia z nim nawet w sekrecie przed mamą.

Książka ma jeszcze jednego bohatera, a jest nim pan Felicjan, jeżdżący na wózku. Schorowany pan Felicjan, okazuje się, mieszka w tej samej kamienicy co Romek. To nie taki sobie zwykły starszy pan, lecz profesor akademicki, rozpoznaje go mama Romka. Między panem Felicjanem a Romkiem rodzi się szczególna więź, pewnie można nazwać ją przyjaźnią, jaka czasem istnieje w relacji dziadków i wnuków. Pan Felicjan jest coraz słabszy. Przed śmiercią prosi Romka, by zaczął pisać coś na kształt pamiętnika, dziennika: "Pisz. Ale tylko o tym, co ważne. Na nieważne sprawy naprawdę szkoda w życiu czasu" - mówi chłopcu.

I Romek rzeczywiście pisze, coraz częściej. Przed chłopcem staje wielka szansa - operacja w USA, na którą potrzeba duuużo pieniędzy. Czy uda się je zdobyć i jaką rolę odegra tu nieżyjący profesor - przeczytajcie wspólnie z dziećmi. To książka z dużym zastrzykiem nadziei.

Z tekstem współgrają kredkowe, czerwono-niebieskie ilustracje Pawła Pawlaka. Nieprzekombinowane rysunki, szkice można rzec szczere i uczciwe, jak ciekawie określiła rysowanie ołówkiem Joanna Concejo w wywiadzie dla "Rymsa". Może właśnie tę szczerość doceniło jury Illustrators Exhibition 2012 w Bolonii, które zakwalifikowało ilustracje Pawła Pawlaka na tę właśnie wystawę, towarzyszącą tegorocznym Międzynarodowym Targom Książki.

Ewa Skibińska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Żółwik