Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Najpiękniejsze bajki

Autorzy: , dodano Środa, 4 maja 2011 | kategoria: Z archiwum słonia, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Najpiękniejsze bajki"
Czesław Janczarski
ilustr. Krystyna Michałowska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 1980

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Ta niewielka książeczka może być zachętą, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, do sięgnięcia po dłuższą, pełną wersję znanych baśni. Czytelnik znajdzie tu krótkie, rymowane wiersze, będące wprowadzeniem do najpiękniejszych (i najpopularniejszych) bajek: o Czerwonym Kapturku, Kopciuszku czy Kocie w butach. Baśniowy klimat tworzy tu nie tylko poezja, ale też charakterystyczne malarskie ilustracje Krystyny Michałowskiej: bajkowe, o radosnych kolorach. Są zapowiedzią cudownych podróży po krainie fantazji.

Nieskomplikowane, a przy tym napisane piękną polszczyzną wiersze, mogą być pomocne w nauce czytania. Rymy z łatwością wpadają w ucho, więc też nietrudno nauczyć się ich na pamięć. A ci, którzy jeszcze nie mają swoich ulubionych bajek, powinni jak najszybciej zabrać się za czytanie; jak napisał poeta: „Są bajki krótkie i długie, jedna piękniejsza od drugiej. Mama je czyta Agacie. Wy też je kiedyś poznacie”.

O autorach:

Czesław Janczarski (1911 - 1971, pseudonim Jan Antkiewicz) - poeta piszący głównie dla dzieci i młodzieży (m.in. „Jak Wojtek został strażakiem”, „Gdzie mieszka bajeczka”, „Tygrys o złotym sercu”), w swoim dorobku ma także siedem tomików poetyckich dla dorosłych. Był również tłumaczem z języka rosyjskiego. Pracował w wydawnictwie „Czytelnik”, czasopismach „Świerszczyk” i „Płomyczek”, gdzie publikował swoje wiersze. To właśnie on założył w roku 1957 dwutygodnik dla najmłodszych dzieci, czyli „Misia”. W jego piśmie debiutowało wielu sławnych pisarzy i poetów, parających się literaturą dla dzieci i młodzieży. Czesław Janczarski wymyślił Misia Uszatka, a jego plastyczną postać stworzył Zbigniew Rychlicki. Za twórczość dla dzieci otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy oraz Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Poeta słynął z ogromnego poczucia humoru – podobno za jego panowania redakcja „Misia” była jednym z najweselszych miejsc w wydawnictwie.

Krystyna Michałowska (ur. 1943 r.) – przede wszystkim znana czytelnikom z pięknych, kolorowych baśniowych ilustracji. Zajmuje się także malarstwem, grafiką użytkową i rysunkiem. Jej dorobek to kilkadziesiąt zilustrowanych książek dla dzieci, m.in. „Baśnie” H.Ch. Andersena, „Baśnie czterech stron świata” W. Markowskiej i A. Milskiej, liczne ilustracje w czasopismach „Świerszczyk” i „Miś”. Wielokrotnie wyróżniana i nagradzana, m.in. Nagroda Roku Polskiej Sekcji IBBY, Nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Amelia i Kuba
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Plasterek
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble