Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Za półką z książkami

Autorzy: , dodano Czwartek, 28 kwietnia 2011 | kategoria: Z archiwum słonia, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Za półką z książkami"
Jolanta Hartwig-Sosnowska
ilustr. Jerzy Flisak
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 1988

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Co można znaleźć za półką z książkami? Pewnie pomyślicie, że oprócz kurzu i zapomnianych rachunków oczywiście nic… A jednak tam też toczy się życie, może trochę ukryte, niewidoczne dla ludzi. I nieważne, czy mieszkacie w bloku czy w domku jednorodzinnym, bowiem w jakimś kącie na pewno mieszkają sobie Mordziaki – niewielkie stworzenia tak rzadkie jak krasnoludki (i często z nimi mylone). Rzadko komu udaje się je zobaczyć, chyba że zupełnie przypadkowo natknie się na któregoś z nich.

Podstawowym wyposażeniem każdego dorosłego Mordziaka jest skrzynka z narzędziami. Bo stworzenia te, korzystając z nieobecności mieszkańców, naprawiają różne usterki w mieszkaniu. Czytelnicy poznają rodzinę małej Ani oraz mieszkańców wnęki za regałem z książkami, czyli familię Mordziaków. Jest ich czworo: Mama, Tata Jeremi, Wujek Hipolita i Mały, zwany Mordziaczkiem. Czytelnik może uczestniczyć równocześnie w przygodach obu rodzin, ponieważ losy jednej i drugiej, choć niezauważalnie, to jednak się splatają. Mordziaki zmagają się z mniej lub bardziej skomplikowanymi naprawami, nie obędzie się też bez ryzykownych wypraw. Na przykład któregoś razu Mordziaczek uruchamia adapter (akurat na płycie z piosenkami Maryli Rodowicz siedzą pozostali członkowie rodziny) i wprawia w ruch niezwykłą karuzelę. Tempo obracającej się płyty powoduje, że Mama robi w powietrzu efektowne salto. Na szczęście wszystko dobrze się kończy. A kiedy Ania dostaje psa, początkowo przerażone Mordziaki szybko się z nim zaprzyjaźniają. Jednak najbardziej brawurowa akcja ma miejsce, gdy stworzonka stają oko w oko ze złodziejami!

Dowcipnie opisane losy sympatycznych rodzin, ludzkiej i Mordziaków, w połączeniu z pełnymi humoru rysunkami Jerzego Flisaka czyta się z niekłamaną przyjemnością. Jeśli jesteście ciekawi, jaki prezent otrzyma od rodziców Mordziaczek i jak autorzy wyobrażają sobie Mordziaki – sięgnijcie po tę książkę.

O autorze:

Jerzy Flisak – (1930 – 2008) - jeden z najwybitniejszych polskich plakacistów (autor m.in. plakatów do westernów amerykańskich, jak choćby klasyk z 1965 r. „W kraju Komanczów”), scenograf (opracowywał graficznie produkcje Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej). Zilustrował wiele poradników i książek dla dzieci, m.in. „Lwowskie baśnie i legendy: jak król Sobieski Jóźka Batiara polubił”, „Zabawny leksykon historyczny”, „Pali się!” wg Jana Brzechwy, „Ojczyzna polszczyzna dla uczniów” J. Miodka, „Lusteryk z Kariny Światła”, „Gdzie jest Gadułek”, „Historie nie z tej ziemi”, „Grzeczność na co dzień” i wiele innych. Nagroda w konkursie „Szpilek” rozpoczęła już na poważnie jego przygodę z satyrą (pełnił w nich później funkcję redaktora graficznego). Jego rysunki publikowały m.in. „Polityka”, tygodnik „Świat” (cykl „Krasnoludki są na świecie” to ponad pięćset rysunków), Kultura”, „Polska”, „Przegląd Kulturalny” czy „Świerszczyk” (cykl „Co robił nasz Bobik”). Uhonorowany przez Ministra Kultury i Sztuki za twórczość satyryczną, laureat Złotych Szpilek, w latach sześćdziesiątych otrzymał nagrodę nowojorskiego Art Directors Club.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • Żółwik