Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Filipek i szkoła

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 12 grudnia 2011 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Filipek i szkoła"
Małgorzata Strękowska - Zaremba
ilustr. Joanna Zagner-Kołat
Wydawnictwo Elipsa, 2011

« wróć na stronę listy informacji o książkach

„Filipek musi iść do szkoły, bo inaczej ta wstrętna Weronika, która mu ukradła wujka, znowu go wyprzedzi. Ale babcia Danuta, którą Filipek obsikał przecież czystym przypadkiem, mówi, że trzeba go pokazać szkolnemu pedagogowi, bo nie umie się zachować w tramwaju i nasiąka złem jak gąbka. A szkolny pedagog ma żylaki jak babcia, która nosiła rajstopy uciskowe i dlatego nie mogła długo klęczeć w kościele i nie nadążała przepraszać Boga za grzechy rodziny. A chłopaki mówią, że najważniejsze to pokazać pedagogowi, że się wie, że jest zło na świecie, bo inaczej powiedzą ci, że jesteś naiwny i dziecinny, i zaraz będziesz mieć pełno kompleksów!”.

Podobno pierwsze dni szkoły są wielkim przeżyciem dla dzieciaków. Tymczasem książeczka Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby udowadnia, że wprowadzenie dzieci w struktury szkolne może być dość przerażającym, przyprawiającym o solidny zawrót głowy doświadczeniem dla nauczycieli. Pyskate, uzbrojone w najnowsze zdobycze techniki, wolne duchem dzieci kwestionują pokrętną logikę dorosłych i wpajane im zasady, przedstawiając własne wersje idealnej edukacji i dobrej zabawy. A wydaje się, że niektórzy nauczyciele tkwią wciąż w erze opowieści o Wojtku Strażaku – i prędzej dogadaliby się z Koszałkiem Opałkiem niż ze współczesnym siedmiolatkiem.

Filipek i jego przyjaciele („i niektóre dziewczyny”), próbując się zmierzyć ze stawianymi im wymaganiami, podchodzą do sprawy poważnie i „po męsku”: chcą dać nauczycielom szansę i podjąć grę na ich zasadach. Okazuje się, że jest to praktycznie niemożliwe, ponieważ dorośli rzadko mówią to, co naprawdę myślą (i na odwrót). Oczywiście wynika stąd wiele zabawnych nieporozumień. Kiedy usiłują brać na serio sugestie nauczycieli, pakują się (i swoich nieszczęsnych rodziców) w coraz to nowe tarapaty. Tak właśnie skończyła się historia z wypróbowaniem tezy nauczycieli: w szkole „wszyscy jesteśmy przyjaciółmi”. Kiedy Filipek usiłuje się zaprzyjaźnić z panem od techniki, Czydziestką (noszącym to miano ze względu na irytujący brak dbałości o staranną wymowę), zyskuje w nim wroga na całe szkolne życie. Odtąd Czydziestka będzie czyhał na małego rozrabiakę niczym Haszkowski podporucznik Dub, posykując mu znienacka nad uchem: „Filipek! Ty się mnie sczeż!”.

Podczas lektury tomiku od razu nasuwa się skojarzenie ze znaną serią opisującą przygody Mikołajka (przywołane zresztą na okładce książki). Trzeba stwierdzić, że Filipek prezentuje się o wiele bardziej dynamicznie i kolorowo niż jego francuski kolega. Dzisiaj opowieści o Mikołajku trącą myszką. Filipek i szkoła natomiast to lektura uderzająco aktualna. Świadczą o tym nie tylko poruszane tematy, ale także barwny język młodego pokolenia (co jakiś czas rozlega się rozkosznie soczyste słówko „buc”) oraz użycie w tekście emotikonów czy rapowanych wierszyków Antoniego.

Historyjki o Filipku ukazują szkołę jako przestrzeń, w której ściera się dziecięcy i „dorosły” punkt widzenia. Każdy obóz ma swoje własne definicje przyjaźni, wiedzy, patriotyzmu czy talentu, ale okazuje się, że współpraca jest możliwa. I chociaż wychowankowie sympatycznej pani Sandry w niecodzienny sposób prezentują swoje dobre chęci (np. w trosce o samopoczucie nauczycieli próbują podłożyć bombę w szkole), udaje się od czasu do czasu dojść do porozumienia. I nastaje wyczekiwany spokój. Na pięć minut.

Aleksandra Motyka

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • OKO
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Żółwik
 • czaple