Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

O Jasiu Nowaku i różowym wujku

Autorzy: , dodano Wtorek, 26 kwietnia 2011 | kategoria: Z archiwum słonia, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"O Jasiu Nowaku i różowym wujku"
Jan Wołek
ilustr. Jacek Gawłowski
Wydawnictwo ARKA, 1988

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Żartobliwa historyjka autorstwa duetu dwóch mistrzów – słowa i kreski - czyli poety Jana Wołka i rysownika Jacka Gawłowskiego. W miasteczku o wiele mówiącej nazwie Szarzewo zjawia się tajemniczy osobnik – wujek Walenty, będący krewnym Jasia Nowaka (chłopiec ten posiadał pewną niezwykłą cechę: miał różowy język, czyli ozór, jak trafnie zauważył poeta). Wujek jest dość ekscentryczny, ubiera się kolorowo (w jego garderobie dominuje kolor różowy) a przez rodzinę uznawany jest za „okaz na pokaz”, czyli osobnika lekko stukniętego.

Przed przyjazdem wujka dosłownie wszystko w tym miasteczku miało mniej lub bardziej ciemny odcień szarości, a najbardziej szarzy byli oczywiście jego mieszkańcy. Różowy wujek zrobi w miasteczku sporo zamieszania, wnosząc w życie jego mieszkańców mnóstwo koloru i zmieniając ich ponurą egzystencję w różowe eldorado. Początkowo zszarzali mieszkańcy są przeciwni zmianom, jednak charyzmatyczny wujek nie daje za wygraną i wkrótce zmianie ulegnie nie tylko mentalność obywateli i kolorystyka Szarzewa, ale i nazwa miasteczka. Od tej pory nie będzie się ono nazywać Szarzewo tylko Różewo. Podobno Jasiu Nowak razem z wujkiem mieszkają tam do dziś…

Zabawne rymy Jana Wołka i charakterystyczne ilustracje Jacka Gawłowskiego tak urzekły Waldemara Wolańskiego, że na podstawie książki wyreżyserował przedstawienie dla dzieci pt. „Różowy wujek”. Jego premiera miała miejsce w 1997 roku w Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi.

O autorach:

Jan Wołek (ur. 1954 r.), jak sam o sobie mówi, jest sztukmistrzem, czyli malarzem, poetą, pisarz, pieśniarzem i karykaturzystą. Absolwent wydziału filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Wielokrotnie brał udział w Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA, jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Jego twórczość obejmuje m.in. nagrania radiowe i telewizyjne, liczne obrazy (jego pasją jest malarstwo sztalugowe), rysunki satyryczne, ilustracje książkowe, teksty piosenek (śpiewane m.in. przez Irenę Santor, Edytę Geppert, Marylę Rodowicz czy Zbigniewa Wodeckiego) i oczywiście utwory literackie: „Moment z jednej całości”, „Cygaro dla potrzeb filmu”, „Na wskutek niestrawności”, „Po”.

Jacek Gawłowski (ur. 1957 r.) - grafik, ilustrator i karykaturzysta, znany z rysunków satyrycznych publikowanych w różnych czasopismach. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem Teresy Pągowskiej i Henryka Tomaszewskiego. W roku 1972 zadebiutował w tygodniku „Zwierciadło”, jego rysunki publikowały czasopisma takie jak „Szpilki”, „Tygodnik Literacki”, „The Warsaw Voice”, „Magazyn Rodzinny”, „Przegląd Techniczny”, „Zarządzanie”. Od 1989 roku rysuje dla „Gazety Wyborczej”, która opublikował już ponad 15 tysięcy rysunków, przedstawiających najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii Polski. J. Gawłowski jest laureatem Nagrody Młodych im. Henryka Grunwalda oraz Nagrody im. Eryka Lipińskiego.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik