Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Urwis Packo

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 18 kwietnia 2011 | kategoria: Z archiwum słonia, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Urwis Packo"
Rudo Moric
ilustr. Jiri Krasl
przeł. Krystyna Donabidowicz
Wydawnictwo Śląsk, 1981

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Zabawna, momentami wzruszająca historia z życia małego szopa pracza, mieszkającego w pewnym Zoo ze swoimi rodzicami i siostrą. Dzieci, odwiedzające ogród zoologiczny, nadały mu imię Packo Ladacko. Imię rzeczywiście odzwierciedla charakter zwierzątka, które zachowuje się jak żywe srebro: potrafi być nieposłuszne, często zaczepia młodszą siostrę, a do tego jest bardzo ciekawskim szopem. Któregoś dnia Kasper Chochelka (opiekun zwierząt) zdenerwowany dzwoni do dyrektora Zoo, nomen omen, pana Papużki. Otóż przez nieuwagę Chochelki Packo uciekł i teraz bardzo zdenerwowany opiekun musi się gęsto tłumaczyć przed przełożonym. Ucieczka szopa jest towarzyszowi dyrektorowi bardzo nie na rękę, ponieważ  zamierzał wymienić go w zaprzyjaźnionym zoo na młodą panterę. W całym zwierzyńcu zostaje ogłoszony alarm a jego pracownicy ruszają na poszukiwania uciekiniera.

Początkowo radosny Packo zaczyna w miarę upływu czasu dostrzegać, że wolność wcale nie jest taka fascynująca, w podróży doskwiera głód, a na drodze czają się różne potwory. Przygody okazują się czasami ryzykowne a ich konsekwencje bywają opłakane. Ciekawość, ale i chęć bycia samodzielnym i niezależnym popchnęła małego szopa do wyjścia z klatki. Jak zmieni się wskutek tych doświadczeń charakter małego Packo? Czy w końcu znajdzie drogę do domu? Czy pracownicy unikną skutków gniewu dyrektora i nadal będą pracować w Zoo?

Opowiadanie jest napisane z typowo czeskim humorem (np. towarzysz dyrektor – młodszym czytelnikom rodzice wyjaśnią ten niuans, co i rusz popadający w tarapaty Chochelka czy wrzeszczący dyrektor, chcący ze złości oberwać uszy i nos). Zwierzęta w tej książce są antropomorficzne, obdarzone ludzkimi cechami boją się, zazdroszczą, śmieją się i płaczą, motywy ich postępowania są podyktowane chęcią spełnienia marzeń. Dzięki temu w gruncie rzeczy prostemu zabiegowi stają się dziecku bliższe; Packo ma przecież wszystkie cechy niesfornego kilkulatka.

Opowiadanie zawiera dużo kolorowych ilustracji, pojawiają się średnio co dwie strony. Od razu widać, że narysowała je osoba, która zna się na rzeczy i jest miłośnikiem przyrody. Ich autorem jest Jiri Krasl (1928-2004), słowacki ilustrator, autor wielu znakomitych ilustracji do książek dla dzieci i młodzieży. Większość swoich prac (w tym wiele akwareli) poświecił tematyce przyrodniczej.

O autorze:

Rudo Moric (1921 –1985) - słowacki pisarz i publicysta (publikował pod różnymi pseudonimami: Rudo Mor, RM Sučiansky i in.). Jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków, m.in. serbsko-chorwacki, bułgarski, polski, rosyjski, węgierski i niemiecki. R. Moric doktoryzował się z filozofii, po studiach pracował jako nauczyciel do czasu, kiedy w 1959 roku został dyrektorem wydawnictwa Mlade Leta. Jest autorem m.in. baśni (inspiracją stała się wizyta na Kubie) i różnych opowiadań, w których przybliża młodemu czytelnikowi złożoność świata przyrody oraz analogię między nim a światem ludzi. Na polskim rynku wydawniczym dotychczas ukazały się następujące tytuły dla dzieci i młodzieży: „Z myśliwskiej torby”, „Jak chrzciłem niedźwiedzia”, „Koziołek Rogatek”, „Urwis Packo” i „Octavia leci setką”, którą zilustrował mistrz Bohdan Butenko. Jest to pełna humoru opowieść o żółtym samochodzie, który wprawia w osłupienie przechodniów.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Amelia i Kuba
 • Plasterek
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach