Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Zając

Autorzy: Kasdepke Grzegorz, dodano Środa, 29 czerwca 2011 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Zając"
Grzegorz Kasdepke
ilustr. Ola Cieślak
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2011


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Druga część serii "Mały koneser" to opowiadanie Grzegorza Kasdepke, dla którego inspiracją stał się obraz "Młody zając" Albrechta Dürera. Autor napisał je z perspektywy małego chłopca, obserwującego, a może lepiej powiedzieć: podglądającego świat dorosłych.

Do rodziców co sobotę zwykł przychodzić pan Stefek. Mama przygotowywała smakołyki, tata wyciągał z kredensu "gościnną" butelkę w kształcie misia, a chłopiec miał nie przeszkadzać. Pan Stefek ma plecy - słyszy w rozmowach dorosłych chłopiec i rozumie to stwierdzenie po swojemu. "Przygarbione plecy pana Stefka nie wydawały mi się ciekawsze od pleców taty" - mówi mały narrator. Gość zwykle przychodzi ze strzelbą, a to oznacza, że poluje. Czasem przynosi chłopcu łuski po nabojach, kolorowe piórka ptaków, kiedyś przyniósł sarnią raciczkę, która nie spodobała się mamie. Mały z żalem musiał ją zakopać. Trafiały się też zwierzęta: kaczka i tytułowy zając. Martwy zając, powieszony nad wanną, z kapiącą krwią trochę przeraża chłopca, niepokoi, ale też go fascynuje. Na tyle mocno, że próbuje zwierzę narysować.

Nowela kończy się wielką kłótnią rodziców i pana Stefka, który więcej się w domu nie pojawił.

Początkowo zastanawiałam się, czy to opowiadanie stricte dla dzieci, czy też impresja z dzieciństwa bardziej dla nas samych, dorosłych, także ze względu na realia (czasy PRL-u, kiedy ktoś komuś mógł coś załatwić). Myślę jednak, że mały czytelnik zrozumie tekst po swojemu, nada swoje znaczenie przedmiotom ze świata dorosłych: strzelbie, która fascynuje prawie każdego chłopca i która może służyć nie do bezmyślnego zabijania, ale do obrony, butelce w kształcie białego misia, w której jest alkohol, ale dla dziecka to po prostu niezwykła zabawka - miś z odkręcaną głową. Rzeczywistość obserwowana spod stołu zamienia się w polowanie na stopy dorosłych, w wyobraźni stających się zwierzętami. Rysunek, który chłopiec tworzy, pokazuje domową sytuację z perspektywy małego dziecka: przytulonych rodziców, misia w roli zabawki, nie butelki, żywego zająca i jego samego ze strzelbą wycelowaną w "ważnych ludzi" pokroju pana Stefka.

Pomysł autora niesztampowy, a historia rodem jak z kronik filmowych, dokumentujących minione lata naszego dzieciństwa. 

Dodam jeszcze, że kolaże grafik Oli Cieślak i Albrechta Dürera bardzo udane. Warto pokusić się o identyfikację wykorzystanych prac mistrza - z tyłu książki znajdziecie wszystkie tytuły ilustracji renesansowego artysty. 

Ewa Skibińska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble