Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Dom pod kasztanami

Autorzy: , dodano Czwartek, 14 kwietnia 2011 | kategoria: Z archiwum słonia, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Dom pod kasztanami"
Helena Bechlerowa
ilustr. J.M. Szancer
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 1972

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Rodzeństwo, Piotruś i Kasia, pewnego lipcowego dnia zjawiają się u cioci Iwy, która mieszka w tytułowym starym domu pod kasztanami. Razem z ciocią mieszka rudy, pręgowany kot Tymonek, który tak naprawdę jest tygrysem. Dzieci są zauroczone zarówno domem, jak i okolicą: wokół rośnie tajemniczy ogród, jest i stara wierzba z dziuplą, a w domu stoi stary piec z pięknymi kaflami przedstawiającymi halabardników. Na ścieżce dzieci znajdują złoty kluczyk, którym otworzą kiedyś pewne drzwi. Tymonek zaprowadzi Kasię i Piotrusia na strych i już wiadomo, że te wakacje będą niezwykłe.

Kot odgrywa niebagatelną rolę, jeśli chodzi o wędrówki dzieci do różnych niezwykłych krain. Jest on nieodłącznym towarzyszem ich zabaw i zarazem łącznikiem, dzięki któremu rodzeństwo może przechodzić z rzeczywistości do świata wyobraźni. Robią to za pomocą czarodziejskich zaklęć, które również uruchamiają niezwykłe zdarzenia. Ważną umiejętnością, posiadaną przez dzieci, jest ich ogromna wyobraźnia, która ożywi konia na biegunach, tchnie życie w zapomniany zegar, otwiera tajemnicze drzwi w lustrze, a zwykły szlafrok zamienia w płaszcz czarodzieja. Ta trochę zapomniana dziś wiedza jest przepustką do magicznego świata dziecięcej wyobraźni. Tam nic nie jest tak po prostu zwyczajne – makówka zamienia się w dom, w kroplach wody pływają deszczowe panki, a król zamiast siedzieć na tronie goni papużkę. Rano w ogrodzie można znaleźć ślady… Wielkiej Niedźwiedzicy (chociaż ciocia nie bardzo była z tego zadowolona). Nawet w czasie deszczu dzieci się nie nudzą, dżdżysta aura staje się pretekstem do wymyślenia kolejnej zabawy. I chociaż rzeczywistość miesza się z tym, co wyimaginowane, po skończonej zabawie dzieci zawsze wracają do świata realnego.

Książka ma trochę staroświecki urok, bo nie ma tu ani komputerów, ani telewizji, nie ma też przemocy, a zabawy rodzeństwa różnią od tych znanych nam współcześnie. Ta opowieść jest kwintesencją dobrego i pięknego dzieciństwa, gdzie nie ma rzeczy niemożliwych, a każdy znaleziony przedmiot już za chwilę może stać się cudownym amuletem. Z pozoru zwykłe miejsca dzięki nieposkromionej fantazji stają się magicznymi przejściami, wiodącymi do czarodziejskich krain. Widoczny jest kontrast pomiędzy światem dorosłych, w którym nie ma zbyt wiele miejsca na czary (dorosłym po prostu brak wiary) a dziecięcą wyobraźnią, dzięki której każdy dzień staje się niezwykłą przygodą. Na tym chyba między innymi polega urok dziecka – że potrafi w każdym drobiazgu odnaleźć coś niezwykłego i tak po prostu się tym cieszyć. „Dom pod kasztanami” przedstawia świat, za którym chyba wszyscy dorośli tęsknią, a nie każdy ma w sobie jeszcze tyle dziecka, by odnaleźć do niego powrotną drogę.

Natomiast wspaniałych ilustracji J. M. Szancera nie trzeba nikomu reklamować. Świetnie wpisują się w konwencję baśniowości, przenosząc czytelnika w zupełnie inny wymiar. Przyznam, że każdym razem, kiedy sięgam po tę książkę, długo przyglądam się ilustracjom. I za każdym razem odnajduję na rysunkach kolejny szczegół, który wcześniej mi umknął. Jest jeszcze druga część przygód Kasi i Piotrusia: „Za złotą bramą”. Jednak obie książki już dawno zniknęły z rynku, rzadko trafiają na aukcje, więc trzeba być nie lada szczęściarzem, by je kupić.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Żółwik
 • czaple
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej