Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Bajeczki dla Lidusi

Autorzy: , dodano Środa, 13 kwietnia 2011 | kategoria: Z archiwum słonia, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Bajeczki dla Lidusi"
Jan Kott
ilustr. Katarzyna Gintowt
Wydawnictwo Tenten, 1994

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Pięć kotów - domów nad brzegiem rzeki. Noc. Pod księżycem drapacze chmur, w głębi kilka dwupiętrowych budynków, po rzece pływają żaglówka, łódź motorowa lub kuter. Z przodu łypie na nas jeszcze jeden kot, który jakby przypadkiem znalazł się w nocnym kadrze. Widzimy jego szmaragdowe oczy i spiczaste uszy. Taki obraz znajduje się na okładce „Bajeczek dla Lidusi”. Ich autorem jest nieżyjący już wielbiciel Szekspira, eseista i teatrolog, Jan Kott.

Bajeczek jest dziewięć, każda inna, choć wszystkie pasują do siebie jak układanka, tworzą wspólny, melancholijny pejzaż. Narratorem jest dziadek, który opowiada swojej wnuczce, Lidusi, proste choć niepozbawione tajemnicy historie. Bohaterką większości jest sama Lidusia. Nie są to jednak zapierające dech awanturki, ale urywki z życia bardzo małej dziewczynki, w którym świat realny miesza się cudownie z fikcją, gdzie wszystko jest możliwe. Co mianowicie? Kot potrafi machać łapką i czyta książki, pies bawi się piłką, słoń maluje obrazy i może stać się balonikiem. Obłok z kolei może zejść na ziemię, wkraść się pod kołderkę i zasnąć. Możliwa jest także śmierć Dziadzia i wyprawa Lidusi do nieba.

„- Dziadzio nie skończył tej bajki, bo poszedł do nieba. Lidusia się rozpłakała. - Dziadzio musi wrócić, żeby skończyć bajkę dla Lidusi. A gdzie jest niebo?”.

Bohaterami bajek są także koty, mnóstwo kotów. Przy czym nie są to zwykłe dachowce, tylko niektóre wałęsają się po ulicach, leniwym kocim sposobem. U Kotta miauczące stworzenia mają ludzkie cechy i umiejętności. Są mądre, dostojne, dumne, przyjacielskie – potrafią wszakże pozdrawiać łapką. Mają także swoje humory i przyzwyczajenia. Ilustratorka Katarzyna Gintowt wyposażyła mruczki w dodatkową sprawność. Mogą stawać się domem, z wieloma oknami i zegarem w miejscu nosa. Wśród innych bohaterów zwierzęcych jest także papuga, od której Lidusia uczy się mówić.

„Lidusia nauczyła się mówić od zielonej papugi z czerwonym piórkiem w ogonie. Uczeni napisali o tym dwanaście bardzo grubych książek”.

Co jest niezwykłego w tych prostych, jednostronicowych powiastkach? Nie ma tam oryginalnych rozwiązań fabularnych, spektakularnych zwrotów akcji, skrzącego się humoru. Niewyszukanym językiem, dostosowanym do możliwości dziecka przedszkolnego, Jan Kott łagodnie opowiada, co może zdarzyć się w życiu małego dziecka, a w zasadzie jak dziecko widzi świat i go stwarza. Właśnie! „Bajeczki dla Lidusi” są wyrazem zachwytu i szacunku dla naiwnej wrażliwości i mądrości dziecka, nawet tak małego, że nie potrafi mówić. Autor zdaje się mówić za nie, śnić jego sny, fantazjować. Niesamowite jest również to, że „Bajeczki dla Lidusi” to obok „Powiastek dla wnuczek” jedyne utwory napisane przez Jana Kotta z myślą o dzieciach. W obu pomieścił on swoją pasję do teatru, szacunek dla zwierząt i wszelkie uczucia do swoich wnucząt. W „Bajeczkach...”dostrzegam również zazdrość starszego człowieka o moc stwarzania światów przez dzieci, o ich potencjał, umiejętność rozumienia mowy zwierząt, a nawet rzeczy martwych. A także silną więź jaka łączy dziadka z wnuczką, więź opartą na łagodności, wyrozumiałości i wzajemnej ciekawości.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną