Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Grinka w Krainie Parasoli

Autorzy: , dodano Piątek, 8 kwietnia 2011 | kategoria: Z archiwum słonia, Książki dla dzieci (4-6 lat), książki dla dzieci (7-10 lat)

"Grinka w Krainie Parasoli"
Lech Isakiewicz
ilustr. Marian Murawski
Krajowa Agencja Wydawnicza, 1979

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Pewnego dnia Grince zachciało się lodów, za którymi wprost przepada. Tylko kto je kupi, skoro dziewczynka nie lubi zrywać się wcześnie rano z łóżka, kiedy słońce łaskocze w nos, a Poranny Chłód szczypie w pięty? W końcu już mocno zezłoszczona (i całkiem obudzona) Grinka wybiera się na spacer nad Zatokę, gdzie spotyka Morsa, amatora sardynek - tylko i wyłącznie w puszce. Po drodze dziewczynka wstępuje do sklepu w poszukiwaniu lodów, tych jednak w sklepie nie ma i nie wiadomo kiedy będą: może za tydzień, może za miesiąc, a może za rok. Po chwili namysłu Grinka kupuje ogromną ilość zapuszkowanych sardynek i zawozi je swojemu nowemu przyjacielowi. A ten, w ramach wdzięczności, zabiera ją w podróż do Krainy Parasoli (po lody oczywiście). Ma ona dość specyficzny wygląd, bowiem przypomina podzieloną na dwie równe części wielkanocną babkę. Jedna jej połowa jest oświetlona promieniami słonecznymi, natomiast druga część, pokryta bukietami kwiatów, zmaga się z nieustannie lejącym deszczem i chmurami. Okazuje się, że ma to logiczne wytłumaczenie. Po jednej stronie mieszkają parasole przeciwdeszczowe, drugą zaś zamieszkują parasole przeciwsłoneczne.

Grinka spotyka w trakcie swojej podróży całą galerię Parasoli, które potrafią być naprawdę niezwykłe. na przykład jest taki gatunek parasoli, które nie lubią, gdy się je otwiera. Jest i Parasol (Pan Parasol) Lukierski, który z obawy o stan skupienia dachu swego domu (wykonanego z lukru) nigdy nie zaprasza gości, a bram jego posiadłości bronią dwaj parasolowi halabardnicy. Parasole mają różne kolory, fasony, bywają dorosłe, występują też wśród nich małe parasolaki...

Czy Grinka w końcu znajdzie swoje ukochane lody? Tego nie zdradzę, ale zanim opowieść dobiegnie końca dziewczynkę czeka jeszcze jedno wyzwanie – będzie to udział w poetyckim turnieju.

O autorach:

Marian Murawski (ur. 26.03.1932) – polski artysta, zajmujący się malarstwem, grafiką książkową a także projektowaniem opakowań, reklam i plakatów. Zilustrował wiele książek dla dzieci i młodzieży, m.in. „Podmuch malowanego wiatru”, „Porwanie w Tiuturlistanie”, „Niewyczerpany dzban,” „Księga bajek polskich”, „Momo”. Za swoją twórczość został wielokrotnie uhonorowany (m.in. Złote Jabłko na pierwszym międzynarodowym biennale ilustracji w Bratysławie, srebrny medal na międzynarodowym biennale grafiki książkowej i użytkowej w Brnie, nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży, międzynarodowa nagroda IBBY za całokształt twórczości ilustracyjnej dla dzieci i młodzieży). Zasiadał też w jury konkursu Biennale Grafiki „Złote Pióro” w Belgradzie. Złote Jabłko w Bratysławie odebrał razem z żoną – Elżbietą Murawską - za wspólne ilustracje do książki Wiktora Woroszylskiego „Podmuch malowanego wiatru”.

Lech Isakiewicz – poeta i prozaik, eseista i krytyk literacki, autor książek i sztuk teatralnych dla dzieci (dobrze znany miłośnikom telewizyjnych Dobranocek). Imał się wielu zajęć, pracował jako dziennikarz i publicysta wielu czasopism. Przez siedem lat zarządzał redakcją dziecięcą w Młodzieżowej Agencji Wydawniczej.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Lato Adeli
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • 12 miesięcy