Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wielka księga młodego filozofa

Autorzy: , dodano Wtorek, 26 kwietnia 2016 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Wielka księga młodego filozofa"
Peter Ekberg
ilustr. Sven Norqvist
przeł. Irena Kościelniak
Wydawnictwo Czarna Owieczka, 2011

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Ile pasków ma wymyślony tygrys? Czy Ziemia ma kształt tortu? Czy czasem wolno kraść? Czego nie da się zrobić z samą myślą o pomarańczy? Na te pytania, będące jednocześnie tytułami rozdziałów, próbuje odpowiedzieć szwedzki filozof i nauczyciel Peter Ekberg w recenzowanym tytule. Robi to wespół z trochę bardziej znanym w Polsce skandynawskim artystą Svenem Nordqvistem. Kojarzycie Pettsona i Findusa? To właśnie wspomniany autor wymyślił przygody gderliwego staruszka oraz jego kota. A „Mamę Mu” Jujji Wieslander? Sympatyczna krowa wyszła spod ołówka rzeczonego ilustratora. Wróćmy jednak do recenzowanego tytułu.

„Wielka księga młodego filozofa” zaczyna się nie od próby odpowiedzi na postawione w pierwszym akapicie pytania, ale od przedstawienia „supergwiazd filozofii” oraz podania podstawowych definicji. Co znaczy słowo filozofia – miłość do mądrości, gdzie się narodziła ta dyscyplina – w starożytnej Grecji, kto był prekursorem dociekań o charakterze filozoficznym – Sokrates, Platon i Arystoteles, czytamy w pierwszym rozdziale. Przekonujemy się także, jak ważne w rozmowie z filozofem, ale i z kolegą, są logiczne argumenty, a także, że czasem szczytem wiedzy jest przyznanie się do tego, że nic się nie wie.

Znając podstawy myślenia filozoficznego czytelnik może zagłębić się w dalsze rozważania. O czym? - o wyobraźni, języku, wiedzy, zmysłach, czasie, pamięci, rozumie moralnym i świadomości. W efekcie okazuje się, między innymi, że zmysły i pamięć nas często oszukują, język jest wieloznaczny i nieprecyzyjny, moralność zależy od kultury, a kłamstwo w słusznej sprawie jest w porządku. Teraz najważniejsze – tym, co odróżnia zwierzęta od ludzi, zdaniem filozofów, jest nie tyle rozum, co forma. Człowiek ma postać otwartą, czyli może się rozwijać i stawać, tym kim chce. Krowa natomiast, z całym szacunkiem dla tego sympatycznej rogacizny, „nigdy nie zajmie się czymś innym niż zjadaniem trawy, przeżuwaniem, muczeniem i odganianiem much”.

„Wielka księga młodego filozofa” to książka o charakterze popularnonaukowym, przeznaczona dla młodzieży żywo zainteresowanej roztrząsaniem kardynalnych kwestii. Język wypowiedzi nie jest dostosowany raczej do młodszego odbiorcy, i to na poziomie treści, jak i formy. Chociaż, jeśli macie nad wyraz dojrzałe pacholęta, można spróbować. W zrozumieniu filozoficznych rozważań mogą pomóc zabawne ilustracje towarzyszące tekstowi, które z jednej strony starają się wyjaśnić, co autor miał na myśli, z drugiej – to chyba nawet częstsze, prowadzą swoją żartobliwą narrację. Przypominają dowcipy rysunkowe z gazet, odwołujące się do polityki oraz różnych tekstów kultury, znanych bardziej dorosłemu niż dziecku. Ale to chyba atut, prawda?

Peter Ekberg stara się w swojej książce odpowiedzieć na podstawowe dla filozofów pytania, ale nie tylko. Próbuje zachęcić młodych do aktywnego poszukiwania wiedzy, stawiania pytań o siebie i świat. Autor wielokrotnie zwraca się do czytelnika z prośbą, aby ten używając rozumu, sięgając po dobre argumenty, sam rozwiązał jakiś dylemat. Na przykład, skoro czasem można kogoś okłamać, to czy czasem wolno też coś ukraść? Albo jak można stać się odważniejszym? Proponuje również udział w ciekawych eksperymentach. „I ty możesz zostać filozofem” – przekonuje autor na ostatniej stronie. „Zdziwienie i ciekawość daleko cię zaprowadzą!”.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach