Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Po drugiej stronie zegara

Autorzy: , dodano Wtorek, 5 kwietnia 2011 | kategoria: Z archiwum słonia, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Po drugiej stronie zegara"
Barbara Eysymontt
ilustr. Eugeniusz Kwerko
Wydawnictwo Lubelskie, 1966

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Kto z wypiekami na twarzy czytał „Momo” czy „Alicję w Krainie Czarów”, ten bez wahania powinien sięgnąć po tę książkę. Chociaż do wakacji zostało jeszcze sporo czasu, warto wyjść już teraz naprzeciw przygodzie, która przyczaiła się na kartach książki i czeka na śmiałków.

Mały Krzyś wybiera się na wakacje na wieś do babci i dziadka. Już cieszy się na myśl, że będzie mógł jechać pociągiem i autobusem. Podróż przebiega bez komplikacji (Krzysiem opiekują się dwie pasażerki) i póki co, żadne znaki na niebie i ziemi nie zapowiadają tego, co ma wkrótce nastąpić. Po przybyciu na miejsce chłopiec ze zdziwieniem przygląda się domowi dziadków, który jest z zupełnie innej epoki, jakby przeniesiony z zamierzchłych czasów. Dziś powiedzielibyśmy, że jest utrzymany w klimacie retro albo vintage. W pokoju stoi lampa z abażurem ozdobionym frędzelkami, na duży pokój mówi się stołowy, zamiast łóżka babcia ma otomanę, a przy ścianie stoi wielka, pękata szafa z rzeźbionymi kolumienkami. Ale chyba największe wrażenie na Krzysiu zrobiło metalowe urządzenie z kranikiem, zwane samowarem. Nigdy jeszcze nie widział czegoś takiego - to jakby cofnąć się co najmniej do poprzedniej epoki.

Zmęczony chłopiec kładzie się spać wcale nie przeczuwając, że to co zdarzyło się w nocy, wcale nie było snem. Razem z Samowarem przenosi się na drugą stronę zegara do krainy Samowarii, gdzie pełno jest przedmiotów, które znaleźć można tylko w antykwariatach i muzeach. Zapomniane i bezużyteczne znikają powoli z życia ludzi, znajdując schronienie w Samowarii. Jednak tej niezwykłej krainie zagraża potężny, przebiegły wróg: Pogromcy Czasu. Chcą oni nie tylko zniszczyć wszystkie stare przedmioty, będące pamiątkami przeszłości, ale i wydrzeć Samowarii pewną pilnie strzeżoną przez wieki tajemnicę. Na ich atak nie trzeba długo czekać. Pewnego dnia w tajemniczych okolicznościach znika Księga Czasu. Jakim cudem Pogromcom Czasu udało się wynieść ją z Okrągłej Baszty? Kto mógł złamać pieczęcie i przerwać czar zaklęcia? Samowar wraz z Krzysiem przystępują do poszukiwań, nie bacząc na pułapki i niebezpieczeństwa, czyhające na śmiałków. Para bohaterów udaje się najpierw po pomoc do Białej Sowy. Mądry ptak daje im dość zagadkową radę, której najważniejszą częścią jest… dwunastka.

Tak rozpoczyna się wielka przygoda, której Krzyś nie zapomni do końca życia. Podobnie jak tego cudownego miejsca pełnego dziwów: biały, porcelanowy kot mruga zielonym okiem, biedronka rozdaje czarodziejskie kropki, a Rada Siedmiu spotyka się gdzieś w dziupli starego drzewa. A kiedy skończy się zabawa, Krzyś zapuka do drzwi pewnej pisarki prosząc ją o spisanie niezwykłej historii, która później trafi do rąk czytelników.

O autorce:

Barbara Eysymontt (13.01.1930 – 5.03.1996) - polska poetka, prozaik, jest autorką utworów dla dzieci i młodzieży, sztuk teatralnych oraz słuchowisk i piosenek. Studiowała filologię polską na KUL. W roku 1950 zadebiutowała jako poetka na łamach prasy. Przez wiele lat była też redaktorką w tygodniku „Za i przeciw”. Dla dzieci napisała m.in.: „Bractwo Zaginionej Biedronki”, „Awantura z wujkami”, „Tajemnica skrzaciej doliny”, „Opowieści z naszego podwórka”.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • czaple
 • Żółwik