Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Skarb z Poletka Bobu i Kwiat Groszku

Autorzy: , dodano Środa, 23 marca 2011 | kategoria: Z archiwum słonia, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Skarb z Poletka Bobu i Kwiat Groszku"
Charles Nodier
ilustr. Wiesław Majchrzak
przeł. Joanna Guze
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 1981

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Dwoje ubogich staruszków uprawiało poletko bobu. Właściwie to był ich cały majątek; z roku na rok byli jednak coraz starsi i obawiali się, że wkrótce może im po prostu zabraknąć sił, by nadal dbać o uprawy. Pewnego dnia stała się rzecz niezwykła – staruszka znalazła pod krzakiem niewielkie zawiniątko, a w nim – małego chłopca. Na oko dwuletniego. Nazwali go Skarbem z Poletka Bobu. Malec rósł i powoli z chłopca stawał się młodzieńcem. Był nie tylko urodziwy, ale i pracowity. Jego rodzice postanowili, że wyprawią go w świat, aby zdobył trochę doświadczenia i oczywiście jakiś porządny zawód.

Podróż okazała się długa i niebezpieczna. Po drodze Skarb pomoże potrzebującym zwierzętom, spotka też Kwiat Groszku, księżniczkę tyleż urodziwą, co kapryśną. Kwiat Groszku pomoże mu wrócić do domu, wręczając na odchodnym trzy czarodziejskie puzderka oraz kolaskę. Jednak zanim Skarb z Poletka Bobu odnajdzie drogę powrotną, kolaska nabierze szalonej prędkości i popędzi w niewiadomym kierunku. Gdy w końcu uda się ją zatrzymać, chłopca czeka spore zaskoczenie. Pojazd ma tę niezwykłą właściwość, iż każda minuta w nim spędzona odpowiada w rzeczywistości kilku dniom. Tak wiec Skarb spędził w podróży aż sześć lat! Mimo wszystko, jak to w bajkach bywa, przygoda będzie miała całkiem dobre zakończenie. Tylko do końca nie wiadomo, czy to prawda, czy Skarb z Poletka Bobu je sobie wymyślił?

Ta niezwykła baśń jest piękną metaforą dorastania, dojrzewania do podjęcia „dorosłych” decyzji. Jest to też przypowieść o utracie złudzeń, rozczarowaniach, dziecięcej naiwności i brutalności świata. Cudowność baśni podkreślają równie niezwykłe ilustracje, pyszniące się feerią różnych odcieni koloru zielonego. Nasuwa się też skojarzenie z delikatną porcelaną, postacie wydają się tak kruche, jak i ona. Jak mówi autor ustami swych bohaterów, jest to bajka czarodziejska, która zabiera czytelnika do krainy duszy i wyobraźni, gdzie nikt się nie starzeje i nie umiera.

O autorze:

Charles Nodier (29.04.1780 – 27.01.1844) - francuski pisarz i krytyk literacki, był jednym z prekursorów romantyzmu we Francji. Dzięki swemu ojcu, który uczył go łaciny, mały Charles miał szereg innych zainteresowań: matematyka, botanika, entomologia i oczywiście literatura. Uwielbiał książki (dziś byśmy powiedzieli, że był zapalonym bibliofilem), pracował nawet jako bibliotekarz. Jest autorem esejów, wierszy, opowiadań fantastycznych i sztuk teatralnych. W Polsce jak do tej pory ukazał się zbiór opowiadań dla dorosłych „Wróżka okruchów i inne opowieści” oraz baśń dla dzieci „Skarb z poletka bobu”.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy