Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Ja nie chcę iść spać

Autorzy: Lindgren Astrid, dodano Wtorek, 22 marca 2011 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Ja nie chcę iść spać"
Astrid Lindgren
ilustr. Ilon Wikland
Wydawnictwo Zakamarki, 2009

 

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Fora internetowe pełne są pytań o uniwersalne sposoby na usypianie dzieci. Rodzice żalą się na niespożytą energię swoich pociech, których wprost nie da się zagnać do łóżek i na rady psychologów, dla nich wszystko jest kwestią właściwej organizacji dnia i nastawienia, oczywiście. Pojawiają się tytuły książek, które pomagają w wieczornej batalii, a wśród mrowia disnejowskich czytadeł czasem znajdzie się coś naprawdę ciekawego.

„Ja nie chcę iść spać”- ten wymowny tytuł przekonał mnie od razu, szczególnie, że autorką jest Astrid Lindgren. Bo jak pisze Svante Torngren ona nigdy nie zapomniała „jak cudownie i równocześnie trudno jest być dzieckiem. I, że ” fantazja może być i pierwszą pomocą i ostatnią deską ratunku dla niektórych dzieci”.

O czym może być ta historia? To oczywiste. Lasse jak wielu pięciolatków odwleka w nieskończoność pójście do łóżka. Tylko najpierw: „zbuduje garaż dla mojego samochodu”, „narysuje małego, malutkiego ludzika”, „skoczy cztery razy z kuchennego stołu”, a potem poszerza dziurę w skarpecie – i wiecie co? - ONA MOŻE ZROBIĆ SIĘ WIĘKSZA! Który rodzic nie zna tych wykrętów. Na szczęście pewnego wieczora chłopczyk dostaje od starszej pani okulary. Patrząc przez nie zauważa, że nie tylko on ma kłopoty ze spaniem.

„Co widzisz? - pyta ciocia Lotten. - Niedźwiadka – mówi Lasse. - Małego niedźwiadka . I jego mamę.”

Tak zaczyna się magiczna podróż chłopca do świata zwierząt. Oprócz Miśka, który bawił się cały dzień ze swoim kolegą nad rzeką, Lasse spotyka rodzeństwo królików – urządzają wojnę na poduszki. Są tam także pisklaki, a wśród nich ziewający Nosse, przeżywający naukę latania i trzy wesołe, kłótliwe Wiewiórki. Kajsa jest pierwsza w swoim łóżku, bo mama obiecała jej cukierka. Ale to nie wszystko. Okulary cioci Lotten pokazują, co się dzieje pod podłogą. Tam mieszka pani Mysz, której synek, Kacper właśnie wrócił do domu. Jak można się domyślać, dostanie niezłą burę.

Fabuła książki nie jest zaskakująca, podobnie jej zakończenie, którego zdradzać nie będę. Zapewne jednak skłania ona do przemyśleń i daje dziecku możliwość spojrzenia na zasypianie, jak na naturalną czynność, która zdarza się w każdym domu, w każdej norce i jamie. I ten fakt wywołuje tyle samo sprzecznych uczuć u pięciolatka i u niedźwiadka.

Astrid Lindgren proponuje swoim czytelnikom prostą, ale nie nudną opowieść o chłopcu, któremu pora spania niweczy plany i psuje szyki. Jednak dzięki niezwykłej podróży w wyobraźni klasycznie zilustrowanej przez Ilon Wilkand, Lasse dostrzega, że nie jest sam w swoim wieczornym marudzeniu i - co może najważniejsze - trochę zaczyna się go wstydzić. Okulary cioci Lotten zmieniają jego podejście do zasypiania, czym zaskakuje swoją mamę. Pozostaje mieć nadzieję, że ta odmiana rozciągnie się poza ten jeden wieczór!

Łucja Abalar

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Arctic
 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Lato Adeli