Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pokój pełen liści

Autorzy: , dodano Czwartek, 17 marca 2011 | kategoria: Z archiwum słonia, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Pokój pełen liści"   
Joan Aiken
ilustr. Artur Gołębiowski
przeł. Małgorzata Grabowska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 1987

« wróć na stronę listy informacji o książkach

To jedna z tych książek, które raz przeczytane w dzieciństwie ponownie upomną się o czytelnika, zmuszając go do powrotu do krainy fantazji. „Pokój pełen liści” jest zbiorem oryginalnych opowiadań, ni to baśni, ni to fantastycznych historii, zaskakuje szalonymi zwrotami akcji, niezwykłymi fabułami i galerią bohaterów. W skład tej menażerii wchodzą na przykład zdziwaczałe stare panny i kawalerowie, samotnicy zamknięci w swoim świecie, mityczne stworzenia, szklane smoki, świnki o dobrych manierach, krnąbrny Gryf albo niewidzialne duchy.

Czytając poszczególne opowiadania miałam wrażenie, że zostały one napisane z punktu widzenia dziecka. Autorka doskonale wczuła się w jego psychikę, co widać w sposobie konstruowania fabuły. Rzeczywistość miesza się tu z tworami dziecięcej wyobraźni, senny klimat mrocznych zakamarków umysłu przenika lęk przed nieznanym koszmarem, ale i całkiem absurdalny humor. Taka mieszanka powoduje, że czytanie zamienia się w fascynującą, a przy tym porywającą przygodę.

Baśnie Aiken posiadają morał, ich bohaterowie muszą radzić sobie z przeciwnościami i we właściwy sposób je pokonać. Tak jak Wiatrówna, córka starego Wiatra, która po kłótni z ojcem zarabia na życie sprzątaniem ulic, król-hazardzista, który wpada w szpony hazardu, przegrywając cały mrok ze swego królestwa. W kolejnym opowiadaniu z zegara po prostu znika gdzieś pięć minut. Jeśli się nie odnajdą smok połknie sprawczynię straty czasu, chyba że znajdzie się śmiałek, który podzieli się swoim czasem. Autorka zwraca też uwagę by uważać na to, czego sobie życzymy. I z tej próby można zwycięsko wybrnąć, czego przykładem jest wzruszająca baśń „Ostatnie życzenie”. Pan Peters, który musi wybierać między szczęściem swoim a ukochanej, opowie się za tą drugą możliwością, co ostatecznie nie okaże się takie złe.

Wrażliwszym czytelnikom spodoba się „Szczeniątko”, w którym to opowiadaniu właścicielka metalowej kasetki znajduje w niej małego pieska, tyle że… niewidzialnego. Ta baśń rzeczywiście chwyta za serce, bo przecież wielu z nas w dzieciństwie miało swojego wyimaginowanego przyjaciela, z którym musieliśmy się rozstać jako dorośli. Aiken zabiera też czytelników w podróż do miejsc, które istnieją w rzeczywistości: niezliczone zaułki Kępy Kimballa, ciasne uliczki wokół British Museum, tajemniczy ogród czy też zamczysko z niezliczoną ilością komnat. Łatwo zgubić się w tym labiryncie, jednak zawsze na końcu znajdzie się jakieś wyjście. Istotne jest to, iż akcja opowiadań nie dzieje się w żadnej określonej epoce, przestrzeń nie jest ograniczona żadnymi ramami czasowymi, dzięki czemu baśnie nie tracą na aktualności.

Minusem są ilustracje a właściwie ich brak. Kilka szkiców zupełnie nie oddaje surrealistycznego klimatu opowiadań Aiken. Gdyby jakiś wydawca pokusił się o wznowienie „Pokoju…”, powinien wzbogacić książkę o kolorowe ilustracje. Uważam, że doskonale w tej roli sprawdziłby się Antoni Boratyński. Pozostaje mi tylko poprosić zarówno dzieci, jak i dorosłych, by nie bali się otworzyć drzwi do pokoju pełnego liści. Czeka ich za nimi niejedna niespodzianka, niezwykła przygoda i spotkanie oko w oko z tajemnicą.

O autorce:

Joan Delano Aiken (1924 - 2004) - angielska pisarka, pochodząca z rodziny o literackich tradycjach: jej ojciec Conrad Aiken był laureatem Nagrody Pulitzera (jest autorem kilku utworów o duchach), zawód pisarki wybrała również jej siostra. Joan Aiken została dość dobrze oceniona przez krytykę i nazywana jest cudownym opowiadaczem niesamowitych historii. Zaczęła pisać i publikować już jako nastolatka. Przez całe życie była entuzjastką różnych niesamowitych historii, duchów i opowiadań z dreszczykiem. Jej twórczość obejmuje głównie książki dla dzieci oraz literaturę grozy, a także książki dla dorosłych czytelników, nawiązujące do powieści Jane Austin oraz artykuły o literaturze dziecięcej. Napisała ponad sto książek, pełnych różnych mitów, magii, fantazji i przygody. Czytelnik spotka w nich przyjaciół, którzy pozostaną z nim już na zawsze. W Polsce do tej pory ukazały się: „Misja Kokatrys”, „Pokój pełen liści” oraz „Córka Elizy”. Serię przygód Arabeli i Mortimera ilustrował Quentin Blake, natomiast pozostałe książki dla dzieci zilustrowali Jan Pieńkowski i Pat Marriott.

Pisarka ma na swoim koncie wiele literackich nagród, m.in.: Lewis Carroll Shelf Award, Carnegie Medal Honor Book, Guardian Award, Nagrody im. Edgara Allana Poego, Mystery Writers of America, New York Times outstanding book, Member of the Order of the British Empire (M.B.E.).

Zajrzyjcie też na stronę internetową pisarki. Oprócz różnych ciekawych informacji można tam znaleźć kolorowe zakładki do książek do samodzielnego wydrukowania i wycięcia oraz kolorowankę.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Arctic