Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Julek i Julka 3

Autorzy: Schmidt Annie M.G. , Westendorp Fiep , dodano Sobota, 10 października 2009 | kategoria: Książki dla dzieci (0-3 lata), Książki dla dzieci (3-5 lat)

Tekst: Annie Schmidt

Ilustracje: Fiep Westendorp

Tłumaczenie: Łukasz Żebrowski

Format:  120 x 190

Liczba stron: 160

Kategoria: dla dzieci od lat 3 

Oprawa: twarda

ISBN: 83-604-0208-6

Rok wydania: 2007

Oprawa: miękka

ISBN: 978-83-60402-23-8

Rok wydania: 2009

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Między czytającym a słuchaczem rodzi się więź. Więź uśmiechu. Uśmiechamy się, bo w Julce i Julku widzimy nasze własne dzieci a jednocześnie i siebie samych - w przeszłości.
                                                                                    Hanna Diduszko - Poradnik Bibliotekarza 2005

        
***

Drugi tom kultowej holenderskiej serii. Wspaniałe ilustracje Fiep Westendorp zdumiewają swoją niedzisiejszą prostotą i wdziękiem, a bezpretensjonalne miniopowiastki idealnie wpisują się w potrzeby i zainteresowania przedszkolaka. Nieżyjąca już autorka, nagrodzona "małym Noblem" za twórczość dla dzieci, jest mistrzynią lapidarnego stylu. Rzadko używa dłuższych kwestii, starannie wystrzega się trudnych wyrazów, opowiada swoje historie równoważnikami zdań. Świat Julka i Julki to świat z perspektywy małego dziecka - dorośli są w nim intruzami. Nie ma tu wielkich przygód, za to maleńkie epizody awansują do rangi wydarzeń, bo ich aktorami są same dzieci. Pyszna książka! Para zadartonosych bohaterów ma już swoje miejsce w historii światowej literatury dla dzieci.

                                                                                                Joanna Olech - "Dziecko" kwiecień 2005

***

Zbiorek opowiadań jest pierwszym z serii opowieści o Julku i Julce, który ukazał się w wydawnictwie Hokus-Pokus. Holenderska autorka, Annie M.G. Schmidt, otrzymała za nią przyznawaną przez IBBY Nagrodę Hansa Christiana Andersena, najważniejsze na świecie wyróżnienie w dziedzinie literatury dziecięcej. Książeczki w dowcipny sposób opowiadają o codziennym, pełnym przygód życiu dwojga małych urwisów.

                                                                                            Maria Czernik, "Twoje Dziecko" listopad 2004

***


Annie M.G. Schmidt to najsłynniejsza holenderska pisarka dla dzieci. Nagrodzona najwyższym światowym wyróżnieniem w dziedzinie literatury dziecięcej - Medalem Andersenowskim - miała szczęście przyjąć go z rąk Astrid Lindgren. "Julek i Julka" to szereg zabawnych, prościutkich opowiadań o dwójce dzieci mieszkających w sąsiedztwie. Bohaterowie mają po pięć lat i dla takich właśnie czytelników przeznaczona jest książka (ja mam znacznie więcej, a mimo to uwielbiam tę parę). Annie M.G. Schmidt z rozmysłem posłużyła się językiem pięciolatka, w opowiadaniach dużo jest króciutkich, dziecięcych dialogów. Z komicznych, prostych i pełnych ciepła ilustracji Fiep Westendorp patrzy na mnie Julek w pasiastej koszulce i Julka w kusej sukience - lakierują pazury, grają w ciuciubabkę, przebierają się w tatusiowe ciuchy i wyrywają sobie Lalannę - ulubioną lalkę... Piękna książeczka.

                                                                                                   Joanna Olech - "Dziecko" sierpień 2004


***

Annie M.G. Schmidt, córka pastora, najbardziej znana holenderska pisarka dla dzieci, lubiła za życia powtarzać: "Zawsze miałam osiem lat. To co piszę, piszę właściwie dla siebie samej". Wiedziała chyba, co robi, bo obsypana nagrodami, ciągle ma powody do dumy - napisane przez nią książki stanowią klasykę literatury dziecięcej.

Dzięki wydawnictwu Hokus-Pokus jej twórczość mają szansę poznać dzieci z Polski. Niezwykłe historie 5-letnich urwisów mogą się podobać.

Czytając opowiadania o Julce i Julku dostrzegamy, że gdy ma się talent zamieniony na niezwykłą literacką formę, pasjonującym tematem książki można uczynić to, co spotyka dzieci na zakupach, w trakcie rozmów z szewcem albo zabaw "w mamę i tatę". Czy banalna codzienność może być fascynująca dla naszych dzieci? Proponuję, żeby rodzice sprawdzili to na swoich pociechach sami.

                                                                                      Tomasz Barański, "Super Express" 6 sierpnia 2004

 
***
    
Poszukując w polskich księgarniach czegoś dla przedszkolaków nie sposób oprzeć się wrażeniu, że zdecydowana większość polskich wydawców nie wyobraża sobie, że maluchów mogą interesować inne rzeczy niż krasnoludki, królewny i smoki. Na szczęście jeśli wystarczająco długo pogrzebie się pomiędzy licznymi klonami tradycyjnych bajek można znaleźć coś naprawdę ciekawego, oryginalnego i trafiającego w gusta maluchów. Do takich książeczek należy "Julek i Julka", holenderskiej autorki Annie M. G. Schmidt z uroczymi ilustracjami Fiep Westendorp.

Choć przygody dwójki maluchów po raz pierwszy zostały wydane w roku 1963 (czyli ponad 40 lat temu!), równie dobrze mogłyby wydarzyć się i dzisiaj. No, może poza rozdziałem, w którym dzieci kupują tacie cygara... Opowiadają o świecie dobrze znanym przedszkolakom, takim jak dom, rodziców, zabawki, pierwszą przyjaźń i wędrówki po najbliższej okolicy. Poza tym są zabawne i pełne ciepła.

Julek i Julka to dwójka przedszkolaków z sąsiedztwa. Maluchy odwiedzają się lub spotykają na podwórku i razem się bawią. Oboje mają bujną wyobraźnię i nie brak im zwariowanych pomysłów na wspólne zabawy. Mają także znaną rodzinom wszystkich przedszkolaków dziecięcą mądrość, dzięki której potrafią świetnie podsumować różne rzeczy (np. "Pies wygląda jak ryż z rodzynkami: biały w czarne cętki").

Krótkie historyjki o Julku i Julce znakomicie nadają się do czytania maluchom na dobranoc. Zwłaszcza, że przy okazji dzieci mogą nauczyć się wielu rzeczy, choć przygody Julków trudno nazwać "bajkami z morałem". Zamiast morału, autorka czasem zadaje czytelnikom pytania, a nauki, płynące z jej opowiastek nie mają nic wspólnego z nachalnym "smrodkiem dydaktycznym".

                                                                                                        Katarzyna Majgier, junior.reporter.pl

      
***

Kto z nas potrafi wymienić choćby jednego pisarza holenderskiego? Niewielu, ale to się zmieni za sprawą Annie M.G. Schmidt, której pierwsza z pięciu książek o Julku i Julce (Jip en Janneke) właśnie ukazała się po polsku. Są to bardzo prostym językiem napisane miniopowiadania o parze pięciolatków, które bawią się razem, kłócą i godzą. Julek i Julka towarzyszą dorastaniu wszystkich holenderskich dzieci, w dziesiątkach nowych edycji. Annie M.G. Schmidt - której książki były wielokrotnie ekranizowane, w roku 1988 odebrała z rąk Astrid Lindgren Małego Nobla jak nazywany jest Medal H. Ch. Andersena - najbardziej prestiżową nagrodę w dziedzinie literatury dla dzieci. Do niezwykłej popularności Julka i Julki przyczyniły się ilustracje Fiep Westendorp (Fiep - to kobieta) - zabawne i proste. Niebawem ukażą się kolejne tomiki Julka i Julki.

                                                                                                        Joanna Olech, "WIK" wrzesień 2004

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • OKO
 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną