Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tajemnicze przygody Kubusia

Autorzy: , dodano Czwartek, 10 marca 2011 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Tajemnicze przygody Kubusia"
Maciej Orłoś
ilustr. Maria Ekier
Wydawnictwo Znak, 2007

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Ponieważ nie tym, kim jest autor, lecz jakością literatury w wyborze książek dla dzieci chcemy się kierować, postanowiłam pochylić się nad utworem Macieja Orłosia "Tajemnicze przygody Kubusia".

Zacznijmy od początku – czyli od okładki. Jest ona dosyć skromna, ale zaprojektowana ze smakiem. Na białym tle ilustracja Marii Ekier przedstawiająca fragment twarzy chłopca i siedzącego mu na ramieniu różowego stworka. Oprócz tego oczywiście tytuł i nazwisko autora. Prosty, ładny projekt, bez zbędnego zadęcia, a przy tym ma w sobie trochę tajemniczości, bo całej buzi chłopca nie widzimy, a i ta różowa postać zagadkowo wygląda. Jak na razie więc z ochotą i zaciekawieniem sięgamy po tę książkę. Czytamy pierwszy rozdział, w którym…

…poznajemy małego chłopca, Kubusia. Kubuś mieszka w Warszawie i chodzi do przedszkola. To znaczy, zazwyczaj chodzi do przedszkola, bo dziś akurat ogarnia go przemożna ochota, by zobaczyć słonia. Prawdziwego. Podobno miał niedawno przyjechać do zoo. Nawet zrobili dla niego nowy wybieg. Do przedszkola odprowadza chłopca babcia. Jest bardzo zdziwiona tym, co mówi wnuczek. Ale Kubuś tak ładnie prosi. Koniec końców zatem jadą do zoo, ale tylko na chwilę – zastrzega babcia – żeby Kubuś zdążył na leżakowanie. Jadą tramwajem. Przez most na Wiśle. Ale zoo jest zamknięte. Dobrze, że Babcia Kubusia umie poradzić sobie w każdej sytuacji. A co dokładnie zrobi? Tego już nie zdradzę, żeby nie psuć przyjemności z czytania. Bo owszem, czyta się tę historię przyjemnie. Jest prosta, ale ciekawa i zabawna. Podobnie jak kolejne rozdziały, w których Kubuś przeżywa wesołe, dziwne, a czasem trochę straszne przygody – jak wizyta w szpitalu. W każdej sytuacji towarzyszą chłopcu tajemnicze wydarzenia i nie wiadomo, czy dzieje się to tylko w jego wyobraźni czy naprawdę. Kubuś poznaje leśne zwierzęta, które uczą się ludzkiej mowy, rozmawia z Misiem Maćkiem, bohaterem swojej ulubionej książki, spotyka istotę z obcej planety, która przyleciała na Ziemię, by zrobić zakupy, a pluszowe zabawki Kubusia, wąż i miś, wyruszają na nocną wyprawę do Pałacu Kultury.

A jakim dzieckiem jest Kubuś? To grzeczny i dzielny chłopiec, który czasem bywa trochę kapryśny (ale wcale nie niegrzeczny), czasem się czegoś boi (ale nie ucieka ze strachu) i choć mu to nie całkiem w smak, potrafi oddać chorej i samotnej dziewczynce swoją ulubiona książeczkę. Sympatyczna i wiarygodna to postać. Warto więc z Kubusiem spędzić trochę czasu.

Choć muszę przyznać, że książka nie do końca mnie oczarowała. Jest owszem, napisana dość zgrabnie, z poczuciem humoru, ale fabule brakuje finezji, momentami ma się wrażenie, jakby historia była stworzona „na siłę".

Adriana Dobrzyńska-Suchy

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Żółwik