Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Kanapony

Autorzy: , dodano Środa, 9 marca 2011 | kategoria: Z archiwum słonia, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Kanapony"
Maria Kossakowska, Janusz Galewicz
oprac. graf. Bohdan Butenko
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 1981

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Kanapony" to ulubiona książka mojego dzieciństwa. Te maleńkie "ludziki" zamieszkujące kanapę, ich trójkątne czapeczki, patykowate ręce i nogi na długo pozostały w mojej pamięci. Gdy mój syn zaczął interesować się lekturami z nieco dłuższymi tekstami, pomyślałem, że najwyższy czas odświeżyć sobie ich przygody.

Wydanie "Kanaponów" Naszej Księgarni pochodzi z 1981 roku, długo więc szukałem tej książki na aukcjach internetowych. Niestety, z mizernym rezultatem. Po wielu trudach udało mi się ją znaleźć w swojej starej bibliotece - ten sam egzemplarz, który miałem w moich małych dłoniach 25 lat temu!

Nadszedł czas, by zabrać się do czytania. Najbardziej przypadło nam do gustu głośne przedstawianie wszystkich Kanaponów. Szło to jakoś tak: Lul, Hub, Roch, Ir, Nel... Naszym ulubionym został czerwony Roch. Na kolejnych stronach bawiliśmy się w zgadywanie imion Kanaponów na podstawie koloru czapeczki. Okazało się, że po tylu latach pamiętam prawie wyłącznie ilustracje oraz wycięte w stronicach książki dziurki od klucza, przez które podglądamy życie maleńkich postaci. Zabieg z dziurką od klucza jest tutaj celowy, to jedyny sposób na obserwowanie ich sekretnego życia. Na widok człowieka Kanapony szybko się chowają, bądź zamierają bez ruchu i zmieniają kolor stając się "niewidzialne".

Wyśmienite ilustracje oraz zabiegi edytorskie to dzieło Bohdana Butenki. Łączenie rysunków ze zdjęciami, wykorzystane w "Kanaponach", to jeden ze znaków firmowych mistrza. Niestety, dużo gorzej wypada tutaj tekst, dzieło Marii Kossakowskiej i Janusza Galewicza. Podstawowy zarzut: jest go za dużo! Czytając synowi, świadomie omijałem co drugie, trzecie zdanie - opowiadanie nic na tym nie traciło.

Kolejna sprawa to częste anachronizmy. Kanapony żyją w świecie elektroluksa, samowaru, kancer i pasty do zębów "Lechia". Ja wspominam te czasy z łezką w oku, nie jest to już jednak świat mojego syna...

Grzegorz Lizurej - wyróżnienie w lutowej edycji (A.D. 2011) konkursu na recenzję książki dla dzieci/młodzieży

link

Kanapony to piękna książka - ilustracje i świetny tekst. Ja nie omijam żadnej linijki tekstu czytając ją prawie od roku teraz 4,5-letniemu synkowi. Dzięki temu mogłam usłyszeć z jego słów komentarz na temat dzieci machających nogami, że "majtają nożynami" :)

dodał: JuStyna, Poniedziałek, 16 maja 2011 21:27

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Lato Adeli
 • Plasterek
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Amelia i Kuba
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną