Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wyspa mojej siostry

Autorzy: , dodano Czwartek, 24 marca 2011 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla młodzieży

"Wyspa mojej siostry"
Katarzyna Ryrych
proj. okładki: Kinga Janiak
Wydawnictwo Stentor - Kora, 2011

« wróć na stronę listy informacji o książkach

„Na oceanie życia jest wiele różnych wysp” – metafora Katarzyny Ryrych odnosi się do nas, ludzi. Te wyspy to my, z naszymi przyzwyczajeniami, zaletami, wadami i wszystkimi odmiennościami. Są wyspy kwitnące, są samotne, są takie, na które boimy się wejść. Ta książka jest przede wszystkim o ostatniej z nich, o Pippi z zespołem Downa, o której opowiada jej młodsza siostra Marysia-Mysia. Pippi ma swój własny świat, do którego wpuszcza bliskie osoby i tych, którzy szanują jej odmienność, a jest ich niewielu. Powiedzmy wprost, że życie z Pippi nie jest łatwe, ale to miłość sprawia, że świat siostry i ojca (mama nie żyje) kręci się wokół niepełnosprawnej dziewczynki. To życie ma swoje blaski, ma też cienie.

"Wyspa mojej siostry" ukazuje problem niepełnosprawności z różnych stron. Uświadamia, że także niepełnosprawność może wiązać się z radością, pewnymi pasjami, że każdy człowiek – sprawny i niepełnosprawny – ma prawo do godnego życia. Ale pokazuje też, że życie z osobą niepełnosprawną wymaga różnych wyrzeczeń: ojciec Pippi nie związał się z nikim po śmierci żony, młodsza siostra przez dłuższy czas miała problem z relacjami koleżeńskimi…

To dobra, problemowa proza. Mam wrażenie, że bardziej dla nas dorosłych, ale mam też nadzieję, że wrażliwe nastolatki zechcą po nią sięgnąć. Warto.

Ewa Skibińska

link


Zobacz także:


Lubię książki, które wywołują u mnie emocje. Takie, po przeczytaniu których muszę poukładać myśli, ochłonąć. Książki, które będą mi towarzyszyć przez kolejnych kilka dni i wyryją choć niewielki ślad w mojej pamięci już na zawsze.

Taka właśnie jest ta książka. Opowiadanie o ogromnej miłości i bezgranicznej akceptacji. To historia dziewczynki i jej niepełnosprawnej starszej siostry.Ta książka jest niesamowita. Autorka w prosty i spokojny sposób przedstawia nam świat widziany oczami chorego dziecka, oraz to jak na niego patrzą jego bliscy. To pełne ciepła i miłości opowiadanie otwiera nam oczy, na rzeczy których staramy się nie dostrzegać. Porusza bardzo trudny i jednocześnie ważny temat. Tłumaczy niektóre zagadnienia oraz uczy tolerancji, zrozumienia i akceptacji.

Książka jest bardzo wzruszająca. Przeczytałam ją jednym tchem i jestem pod ogromnym wrażeniem.

dodał: Ania mama Alicji, Niedziela, 4 marca 2012 22:42

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Żółwik
 • czaple
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa