Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Królowa jezior

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 21 lutego 2011 | kategoria: Z archiwum słonia, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Królowa jezior"
praca zbiorowa pod red. Józefa Jacka Rojka
ilustr. Mieczysław Romańczuk
Wydawnictwo Pojezierze, 1988

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Królowa jezior" to zbiór pięciu legend z pięknych zakątków Polski – Warmii i Mazur. Są one dość charakterystyczne dla tych terenów i moim zdaniem trafnie wybrano akurat te: „Warmia”, „Jak chłop mazurski diabła oszukał”, „Kłobuk w wiatraku”, „Skamieniała dziewica” i tytułowa „Królowa jezior”. Swój rodowód wywodzą z przekazywanych ustnie ludowych przypowiastek i gawęd, a łączy je szacunek do przyrody, ludowych wierzeń, charakterystyczny dla tych regionów folklor (konia z rzędem temu, kto zgadnie, kim jest kłobuk:). Uważny czytelnik znajdzie tu opisy codziennego życia dawnych Warmiaków i Mazurów, elementów wystroju wnętrz, świątecznych strojów czy narzędzi używanych do pracy. Warmia i Mazury to także kraina tysiąca jezior, dlatego też w lokalnych legendach pojawia się sporo różnych stworzeń, zamieszkujących rozlewiska (np. śpiewające wodnice). Są też i psotne istoty, które lubią się droczyć z człowiekiem. Czasami bywają złośliwe, ale ludzie, dzięki sprytowi i mądrości potrafią je ujarzmić.

Treść została wzbogacona o kolorowe ilustracje, przypominające trochę naiwne rysunki w stylu dziecięcych wycinanek. Są dość przyjemne dla oka zarówno pod względem kolorystyki, jak i formy. Mankamentem tego zboru jest jego objętość, po przeczytaniu pięciu baśni pozostaje pewien niedosyt. Warmia i Mazury to nieco więcej podań i legend. Aczkolwiek uważam, że te zebrane w książce rozbudzą ciekawość i apetyt czytelnika na więcej i być może zmuszą go do poszukiwań na własną rękę.

Magdalena Świtała

link

Kłobuk to jak sama nazwa wskazuje, diabeł. Mam tu obok siebie książeczkę z 1989 roku pod tytułem "Bajki warmińsko-mazurskie i diabłach, kłobukach, smątkach i kołbogach". Bajek też niewiele - siedem, ale i opis kłobuka się znajdzie" kłobuki-złodziejaszki w sam raz do pomiernego ukrania Raka. Poczciwe toto, nie dusi, nie gryzie, nie topi, zdrowia nie odbiera, dzieci nie zamienia. Okradną jeno majsterklepkę, że się nie pozbiera.Oj, będziesz ty się jadowił! Oj, będziesz skakał! hi hi hi hi... Ba! - zmitygował się zaraz Smętek - tylem lat na tej dalekiej Warmii nie bywał, ani wiem, u kogo teraz kłobuka szukać. A musi kłobuk komuś zrabowane Rakowi mienie nosić. Taka jego, kłobuka, natura. (...) Żeby się nie wiem jak kłobuczyna nie zwijał, przez najdłuższą noc nie obróci, a w dzień, wiadomo, latać nie może.
Jak czytać dalej - potrafi postać zmieniać, żarłoczny jest, ale głupawy.

dodał: Kadłubowska, Czwartek, 24 lutego 2011 21:05

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • OKO
 • Żółwik
 • czaple
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble