Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Kinga... i co z niej wyrośnie?

Autorzy: Ciecierski Jan , Kapelusz Melania , dodano Sobota, 10 października 2009 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat)

Melania Kapelusz
ilustr. Jan Ciecierski
Wydawnictwo Hokus-Pokus, 2006

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Polecamy audycję o Kindze, którą przygotowało Radio Kraków.MP3

Całość jest zapisana w formacie MP3 i zajmuje 4,9 MB. 
Można posłuchać autorów :)

 

 

 

 

"Kinga i co z niej wyrośnie"

W naszym cyklu Co się wydaje dzieciom - recenzja książki - Melanii Kapelusz "Kinga i co z niej wyrośnie"

Skoro mamy Mikołajka i jego przygody z chłopakami, skoro jest niesforny Mateuszek, to pojawienie się Kingi było sprawą oczywistą. Z wymienionymi bohaterami książek łączy ją pokrewieństwo dusz i duża niesforność. Dziewczynka jest bohaterką opowiadań debiutantki Melanii Kapelusz. Kształty nadał jej świeży absolwent Akademii Sztuk Pięknych Jan Ciecierski. Zilustrował książkę o Kindze dowcipnie i bardzo nowocześnie.

Przede wszystkim jednak Kinga tak naprawdę ma na imię Kunegunda. Nikt chyba się jednak nie dziwi, że nie przepada za swoim imieniem. Dziewczynka chodzi do szkoły. Zawsze ma swoje zdanie. I w domu, i w szkole. Bez wahania realizuje swoje pomysły - wypuści świąteczne karpie kupione na wigilijny stół, "bo nikt ich nie spytał, czy chcą być zjedzone". Sama zorganizuje jednodniowy i jednoosobowy obóz wakacyjny. Uszyje długą do ziemi spódnicę i wpadnie na pomysł, jak wykorzystać znienawidzony zielony groszek z marchewki z groszkiem; z braku prawdziwego wymyśli sobie węża zastępczego.

Narodziny Kingi przyjęłam z aplauzem. Czytanie o niej wybitnie poprawia humor. Czekam też na dalszy ciąg jej przygód, że taki będzie - nie wątpię. Rezolutne dziewczynki sprawiają, że nie można o nich zapomnieć.

Beata Kęczkowska, Gazeta Wyborcza, 2006-04-18

 

Kinga z powodzeniem może być koleżanką Waszych dzieci. A może nawet rozpoznacie w tej postaci swoją małą córeczkę: uroczo naiwną miłośniczkę przygód, osóbkę z wielką wyobraźnią. Kinga chodzi do szkoły, liczy sobie może siedem, może osiem lat. Jest rozbrajająca w dziecięcym postrzeganiu świata. Jak to nie odrobiła lekcji? Przecież nic nie było zadane! Inni jednak zrobili pracę domową. „To był prawdziwy zbieg okoliczności, żeby cała klasa się pomyliła” − tłumaczy sobie. Z ugotowanego groszku, którego nie lubi, postanawia zrobić korale. Kulki wrzucone naprędce do kieszeni spódnicy zamieniają się w mokrą plamę. Jak to możliwe, żeby taki mały groszek zrobił taką wielką plamę? − znów dziwi się Kinga. Marzy o wężu, więc idzie na podwórko go poszukać. Wygrzebuje z ziemi dżdżownicę, głęboko wierząc, że to wąż. Nazywa ją Pytonem i opisuje w pracy domowej. Lituje się nad karpiami, kupionymi przez rodziców na Wigilię, wynosi je z domu i wypuszcza do stawu w parku – bo według niej protestowały przeciwko zjedzeniu ich na kolację...

Całe szczęście, że Kinga ma kochającą mamę, która wyrozumiale odnosi się do pomysłów córki i spokojnie sprowadza ją na ziemię.

To tylko kilka przygód z pierwszej części książki "Kinga i co z niej wyrośnie" Melanii Kapelusz. Druga część "Kinga i jak ją rozgryźć "jest równie śmieszna...

(E.S.)

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Amelia i Kuba
 • Plasterek
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną