Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Gałązka z Drzewa Słońca

Autorzy: , dodano Środa, 2 lutego 2011 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat), Z archiwum słonia

"Gałązka z Drzewa Słońca"
Jerzy Ficowski
ilustr. Wiesław Szumiński
Wydawnictwo Pogranicze, 1999

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Podobno dziś prawdziwych Cyganów już nie ma, jak mówią słowa pewnej bardzo znanej piosenki. Na szczęście są jeszcze baśnie, które pięknie świat cygańskich wierzeń opisują. Jest to jedyne i dlatego między innymi tak cenne, literackie opracowanie cygańskich baśni. Każda z nich wprowadza czytelnika w świat niezwykły, zachwycający bogactwem obrazów, barw, magią…

Jerzy Ficowski zabiera czytelników w czarodziejską podróż kolorowym taborem, na spotkanie z Siostrą Ptaków, czerwonym wężem, wróżką Urmą czy bocianem ze złotym piórkiem. Staremu bajarzowi wszystkie te historie opowiedziały zwierzęta, leśny wiatr, ptaki zapisały małymi nóżkami na śniegu. I tak nazbierał się baśni cały worek. Zwierzęta, rośliny i przedmioty obdarzone ludzkimi cechami, umieją nie tylko mówić – mają również uczucia: potrafią być złe, zazdrosne, ale i dobre, służące radą w potrzebie. Z czarodziejskich historii wyłania się jasny porządek cygańskiego świata: życie z przyrodą w harmonii i zgodzie, odwieczna wędrówka, a nade wszystko umiłowanie wolności. A Cygan z kolei bywa i mądry, i przebiegły, i zwyczajnie gapowaty, albo zachowuje się jak dziecko. Baśniowym światem rządzą proste reguły: dobre uczynki zostają nagrodzone, złe postępowanie skutkuje dotkliwą karą. Aby zdobyć rękę królewny trzeba się wykazać sprytem i przejść długą drogę, ale warto, bo na jej końcu czeka nagroda.

Warto czytać dzieciom książki, pomagające zwalczać złe niekiedy i krzywdzące stereotypy, dotyczące różnych narodowości. Uważam, że te baśnie w procesie „odczarowania” Cygana będą bardzo pomocne – napisane prostym, ale pięknym i zrozumiałym dla młodego czytelnika językiem, mają też i morał. Niezwykły i tajemniczy jest ten romski folklor i sądzę, że czytelnicy długo będą pod wrażeniem mądrości, zawartych w „Gałązce z Drzewa Słońca”.

Jerzy Ficowski (1924 - 2006) – polski pisarz, poeta, publicysta, autor tekstów piosenek (m.in. "Jadą wozy kolorowe"), tłumacz (z hiszpańskiego, cygańskiego, rosyjskiego, niemieckiego, włoskiego, francuskiego, rumuńskiego), uczestnik powstania warszawskiego, znawca kultury żydowskiej, zafascynowany kulturą cygańską. Przez klika lat wędrował po Polsce razem z cygańskim taborem, był członkiem angielskiego stowarzyszenia Gypsy Lore Society. Przełożył i opublikował pieśni cygańskiej poetki Papuszy, a także wiele książek, dotyczących cygańskiego folkloru. Wybitny znawca twórczości Brunona Schulza, zachwycony jego „Sklepami cynamonowymi”. Współpracował z pismami literackimi: „Twórczością”, „Nową Kulturą”, dziecięcymi „Płomyczkiem” i „Płomykiem”". W 1956 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" oraz Fundacja „Pogranicze” przyznały mu tytuł „Człowieka pogranicza”.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • OKO