Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Grzeczna

Autorzy: , dodano Piątek, 4 marca 2011 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Grzeczna"
Gro Dahle
ilustr. Svein Nyhus
przeł. Helena Garczyńska
Wydawnictwo EneDueRabe, 2011


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Grzeczna" to książka... niegrzeczna: tytuł i różowa okładka kamuflują wielki wybuch emocji, który ma miejsce w środku. Bohaterką historii jest mała Lusia: cicha, spokojna, układna, porządna, zdolna. Idealna. Ale jest też druga strona medalu: Lusia jest samotna, smutna - jeśli się śmieje, to sztucznie, nie bawi się z rówieśnikami ani z rodzeństwem (być może go nie ma). Na jednej z ilustracji siedzi na kanapie między rodzicami, bardzo zajętymi swoimi bardzo ważnymi sprawami. Czyli tak naprawdę idealnie nie jest...

Pewnego dnia Lusia znika, wtapia się w milczącą, głuchą ścianę (co automatycznie skojarzyło mi się z podobnym zabiegiem w książce "Wilki w ścianach" Neila Gaimana). Żeby się z niej wydostać musi - mówiąc metaforycznie - obudzić demony, czyli krzyknąć, tupnąć, rozwalić mur milczenia i obojętności. Metaforycznie pokazali to także autorzy książki: ze ścian wychodzą inne ciche dziewczynki, wychodzi też... prababcia Lusi. I nic już nie będzie takie, jak dawniej, bo Lusia odzyskała głos.

Głos w sprawie feminizmu - powiemy my, dorosłe kobiety. Książka o błędach wychowawczych - można i tak ją odebrać. A jak odczytają ją małe dzieci, dla których jest napisana? Ja mam syna, który bywa niegrzeczny. Ale z chłopcami jest trochę inaczej niż z dziewczynkami, które na szczęście - o ile same nie chcą - dzisiaj już nie muszą być różowe i spokojne. Myślę, że "Grzeczna" nie namawia dosłownie do dłubania w nosie czy ataków histerii. Przynajmniej do mnie taka wąska interpretacja nie przemawia, choć wszyscy dobrze wiemy, że czasem, dla równowagi, trzeba być niegrzecznym (nie znaczy - niekulturalnym). Chodzi oczywiście o to, by przekazać dziecku czytelny komunikat - nie bój się mieć swojego zdania, bądź asertywna/-y, mów, jeśli coś sprawia ci przykrość, ale też przyjemność, zabieraj głos.

Opowieść celowo przerysowuje problem, wyjaskrawia zachowania, operuje bardzo sugestywnymi metaforami, momentami może się nawet wydawać straszna (vide: dzieci w ścianach). Ubrana jednak w bezpieczną szatę baśniową, małego czytelnika może fascynować pomysłem, fabułą, która świetnie brzmi w głośnym czytaniu, ilustracjami Sveina Nyhusa - mistrzowsko oddającymi emocjonalną rewolucję, którą wznieciła mała Lusia.

Ewa Skibińska

link


Zobacz także:


Przepiękna, przejmująca. smutna lecz z cudownym morałem. Polecam gorąco dorosłemu i dziecku!

dodał: Ola, Czwartek, 14 lipca 2011 10:23

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • ryms w empikach