Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Czynnik miłości

Autorzy: , dodano Wtorek, 31 stycznia 2012 | kategoria: Książki dla młodzieży

"Czynnik miłości"
Anna Łacina
okładka: Maciej Szymanowicz
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2010

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Aż się za głowę załapałam, czytając informację od wydawcy: czyżby kolejny, polski odpowiednik „Zmierzchu”? Na szczęście okazało się, że to zupełnie inna historia! „Zmierzchu” tu jak na lekarstwo i tyle ma z nim wspólnego, że jedna z bohaterek jest wielką fanką sagi i bladolicego wampira.

„Czynnik miłości” to współczesna historia, której głównymi bohaterkami są Patrycja i Magda. Dziewczyny są najlepszymi przyjaciółkami, różniącymi się, jak ogień i woda. Za to łączą je zmagania z pozornie błahymi problemami, głównie miłosnej natury, choć nie brak potyczek ze szkołą czy dorosłymi. Patrycja szuka swojego Edwarda, a kiedy go przypadkiem znajduje, musi rozwikłać pewną tajemnicę. Magda z kolei prowadzi drugie życie w sieci, co nie do końca wyjdzie jej na dobre. Jednak podejmowanie decyzji, choćby nie zawsze mądrych czy odpowiedzialnych, jest wpisane w dojrzewanie jako jego nieodłączny element. Dużo dowiemy się o uczuciach i problemach dorastających nastolatków, nie zawsze potrafiących sobie samodzielnie z nimi poradzić. I o rodzicach, którzy widziani oczami swych dorastających potomków mają sporo wad i odstręczających nałogów. Często potrafią krzywdzić swoje dzieci w nieuświadomiony, ale bolesny sposób.

Zamiast romantycznych rojeń Anna Łacina poruszyła dotąd nie spotykany (przynajmniej ja się z nim nie zetknęłam) w książkach dla młodzieży problem hemofilii. Temat nie został potraktowany pobieżnie, widać że autorka włożyła sporo wysiłku w to, by opis choroby był wiarygodny. Poruszył mnie też wątek molestowania, zasygnalizowany co prawda, ale jednak istotny. Zamiast paranormalnych zjawisk czytelnik dostaje solidną dawkę młodzieżowych dialogów, trafnie sportretowanych nauczycieli i wartką akcję toczącą się m.in. w liceum. Mimo wad i kompleksów bohaterki dają się lubić i czytelniczki zapewne będą się z nimi identyfikować - jak nie z Magdzikiem, to z Patrycją.

W „Czynniku miłości” przenikają się przeróżne wątki istotne dla młodzieży, by stworzyć całkiem udaną kompilację: walka z kompleksami, tworzenie poczucia wartości, jest mowa o tym jak łatwo coś przegapić a później gorzko tego żałować, są toksyczne związki, nieco wzruszeń i spora dawka śmiechu. A, i byłabym zapomniała: tajemnicza roślina o niezwykłych właściwościach: niejaki nasięźrzał;).

Zakończenie nie do końca da się przewidzieć, co też jest zaletą powieści. Polecam nastolatkom, zafascynowanym „Zmierzchem” (i tym którzy go nie cierpią), a także całkiem dorosłym czytelnikom.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa