Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Ale zabawki

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 10 stycznia 2011 | kategoria: Książki dla rodziców, Książki dla każdego, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Ale zabawki"
Anna Maga, Katarzyna Rokosz
Wydawnictwo BOSZ, 2008

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Zabawki to poważna sprawa

Kupiłam tę książkę przez przypadek na Targach Książki Historycznej w Warszawie. Zaciekawiła mnie, bo publikacji na temat historii zabawek nie jest zbyt wiele na polskim rynku, a przecież jest to także ważny i całkiem poważny temat.

„Ale zabawki” to album, który towarzyszył wystawie zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2008 roku i, jak sądzę, nie można go kupić w księgarniach. A szkoda, bo warto by było głębiej pochylić się nad tematem i opisać historię przedmiotów, które interesują wszystkie dzieci bez wyjątku. Jednak trzeba tu oddać zasługi Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach, które kilka cennych publikacji na ten temat już wydało.

„Ale zabawki” przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem, z uśmiechem na ustach. Uśmiech pojawiał się zarówno tam, gdzie była mowa o zabawkach, których pamiętać już nie mogę, tam, gdzie powracały wspomnienia, jak i wtedy, gdy przyglądałam się przedmiotom bawiącym nasze pociechy. W takim radosnym nastroju przebrnęłam przez historię zabawek, począwszy od czasów powojennych (jedna zabawka została wymyślona w 1943 roku), z szybkim przeskokiem przez czasy PRL-u, aż do 2008 roku i produktów tak znanych firm jak BAJO czy Kalimba. Szkoda, że jest ich tylko tyle… A gdzie początek XX wieku (nie mówiąc o czasach wcześniejszych), gdzie lata 60., 70…? Wielu informacji tutaj brak, ale też nie można ich wymagać od albumu wystawowego. A wystawy, jak wiadomo, rządzą się własnymi prawami, zwłaszcza przestrzennymi. Obiekty mające się na nich znaleźć przechodzą ostrą selekcję.

Brak niektórych informacji rekompensuje indywidualne podejście do zabawki i jej twórcy. Dzięki książce poznamy sporo ciekawych historii nie tylko przedmiotów, ale i ludzi, często sławnych artystów. No i najważniejsze: piękne zdjęcia. Bez nich ta publikacja funta kłaków nie byłaby warta. Aż chce się wziąć te zabawki do ręki… Album zaś można kupić za pośrednictwem strony internetowej Wydawnictwa BOSZ. Za jedyne 5 złotych :)

Agata Hołubowska

link

Ależ można kupić w księgarniach internetowych, ot na przykład: http://www.bookmaster.pl/ale,zabawki/maga,anna/ksiazka/219120.xhtml
Tylko cena jakaś inna...

dodał: Kadłubowska, Wtorek, 11 stycznia 2011 16:04

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • czaple
 • OKO
 • Żółwik