Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Skrzaty

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 3 stycznia 2011 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla każdego

"Skrzaty"
Wil Huygen
ilustr. Rien Poortvliet
przeł. Barbara Durbajło
Wydawnictwo PAX, 1990

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Pewien szwedzki psychiatra - Axel Munthe - dziwił się, że podobno istnieją ludzie, którzy nigdy nie widzieli skrzata. Za przyczynę takiego stanu rzeczy uznawał słaby ludzki wzrok. Skrzaty jednak żyją tuż obok nas (choć dobrze się ukrywają) i mają się dobrze, czego przykładem jest niniejsza książka, napisana przez dwóch holenderskich przyjaciół.

Autorami tej skrzaciej encyklopedii są: malarz i rysownik Rien Poortvliet oraz naukowiec, lekarz, pisarz i badacz Wil Huygen. Dwadzieścia lat zajęła autorom obserwacja i skrupulatne studiowanie życia skrzatów! Dzięki ich poświęceniu udało się wyprostować wiele błędnych i krzywdzących stereotypów na temat tych stworzeń. Są one często (i niesłusznie) mylone z trollami, elfami, chochlikami czy koboldami. W książce przedstawiono wiele istotnych wydarzeń z historii skrzatów, autorzy pokusili się też o wyjawienie paru tajemnic. Jedna z nich mówi o tym, dlaczego skrzaty nigdy nie zdejmują swojej czerwonej, spiczastej czapeczki. Wiadomo, że dorosły skrzat waży 300 gramów (żeński oczywiście nieco mniej), jednak zdziwi się ten, kto myśli, że natura poskąpiła im siły fizycznej. Skrzaty są aż siedem razy silniejsze od człowieka! Przydaje im się ta krzepa, gdy trzeba pobiec na pomoc na przykład zwierzętom.

Książka jest poświęcona głównie skrzatom leśnym, ale autorzy starali się również opisać inne ich rodzaje. Skrzaty są z natury skryte i nie lubią, gdy się zbytnio je wypytuje. Huygen zdradza jednak czytelnikom tajemnicę długowieczności skrzatów i opisuje z dokładnością etnologa ich zwyczaje i obrzędy. Książka podaje także nazwy skrzatów w różnych językach, a z mapy dowiemy się, gdzie znajdują się skupiska tych istot w Europie. W Polsce również żyją skrzaty, miasta zamieszkuje sporo skrzatów ogrodowych i domowych.

Skrzaty dobrze się ukrywają i żyją tuż obok nas, choć my ich nie widzimy i dlatego coraz mniej osób wierzy w ich istnienie. Jest jednak szansa, że powoli zaczną wychodzić z ukrycia, gdyż ludzie w końcu poszli po rozum do głowy i zaczęli dbać o Matkę Naturę. Choć na razie czynią to nieco nieudolnie, to właśnie obrońcom przyrody będzie dane spotkać na swej drodze te niewielkie istotki, które na świat przychodzą jako bliźnięta. W dzień skrzaty się nie pokazują. Siadają o zmroku do śniadania, by później pracowicie spędzić resztę czasu, na przykład rąbać drwa, albo pomagać zwierzętom i ludziom. Choć ci ostatni zazwyczaj o tym nie wiedzą.

Dzięki tym wszystkim informacjom i przepięknym, kolorowym ilustracjom, książka bawi zarówno dzieci, jak i dorosłych. Stanowi niemalże dzieło naukowe i swoiste kompendium wiedzy na temat skrzatów. Wspólne dzieło Holendrów przez rok utrzymywało się na szczycie listy bestsellerów "New York Times’a", choć w całości jest dziełem nieposkromionej wyobraźni i poczucia humoru obojga.

Magdalena Świtała

link


Zobacz także:


Super książeczka, tylko gdzie ją można kupić??? Niestety jest trudna do zdobycia.

dodał: panekdg, Niedziela, 30 stycznia 2011 20:18

Ta książka, to smak mojego dzieciństwa. Choć mam dziś o ponad 20 lat więcej, wracam do niej myślami cały czassssssss :)

dodał: sticzusia, Niedziela, 13 lutego 2011 23:35

Jakieś dwa lata temu kupiłam ją na Allegro - już wtedy cena była moim zdaniem dość zabójcza:) Warto też przeczesać różne internetowe antykwariaty. Powodzenia w poszukiwaniach!

dodał: M. Świtała, Poniedziałek, 14 lutego 2011 12:29

Ależ można już dostać nową edycję wydaną przez Bonę:
www.bonamedia.pl
!!

dodał: kasia, Piątek, 30 września 2011 14:51

Cenna pozycja - od której nie mogę się oderwać:) To książka na całe życie - ot tak:)

dodał: be.el, Środa, 12 października 2011 10:41

Książka jest do nabycia w Empiku, wczoraj kupiłam dwie - jedną dla mojej córki, drugą na prezent dla córki przyjaciół :)

dodał: kashin, Wtorek, 3 kwietnia 2012 13:23

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • OKO
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa