Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Porwanie w Tiutiurlistanie

Autorzy: , dodano Piątek, 10 grudnia 2010 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Porwanie w Tiutiurlistanie"
Wojciech Żukrowski
ilustr. Paweł Kłudkiewicz
Wydawnictwo Babaryba, 2010

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Kolejna odświeżona książka wydawnictwa Babaryba, którą my, rodzice, świetnie pamiętamy jako szkolną lekturę. Teraz w nowoczesnym opracowaniu graficznym.

Informacja wydawcy:

Powieść wpisana na międzynarodową listę IBBY, International Board Books for Young People, która zbiera światowe arcydzieła literackie dla dzieci i młodzieży.

"Porwanie w Tiutiurlistanie" od dziesięcioleci cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelników, o czym świadczy kilkanaście wydań krajowych, teatralne adaptacje, wersja kinowa oraz liczne tłumaczenia.

Wojciech Żukrowski w mistrzowski sposób konstruuje wciągającą, pełną niezwykłych zwrotów akcji fabułę z elementami powieści awanturniczej, baśni oraz fantasy – dzięki temu "Porwanie w Tiutiurlistanie" jest świetną lekturą zarówno dla młodszego, jak i starszego czytelnika.

Niezwykłe przygody trójki przyjaciół – koguta Pypcia, kota Mysibrata oraz lisicy Chytraski – opowiedziane z humorem, trzymają w napięciu do ostatniej strony!

Wojciech Żukrowski (1916–2000) - prozaik, poeta, reportażysta, scenarzysta. Autor powieści dla dzieci i młodzieży, m.in. "Porwanie w Tiutiurlistanie", "Na tronie w Blabonie", "Mój przyjaciel słoń" oraz wielu książek dla dorosłych, m.in.: "Lotna" (głośna ekranizacja Andrzeja Wajdy z 1959 roku), "Kamienne tablice", "Plaża nad Styksem", "Wędrówki z moim Guru", "Okruchy weselnego tortu".

Paweł Kłudkiewicz (ur. 1978) - ilustrator, grafik, komiksiarz, z wykształcenia architekt. Wydał autorski album komiksowy pt. "Miś Misza. Oxygenesis" (pierwsza część cyberpunkowego komiksu przygodowego).

KATARZYNA ŻUKROWSKA (córka autora): "Porwanie w Tiutiurlistanie" zostało napisane w 1942 roku jako reakcja młodego, bo 26-letniego wówczas, początkującego pisarza, na wojnę i okupację (notabene w tym samym mniej więcej czasie powstawała "Akadamia Pana Kleksa" Jana Brzechwy oraz "Władca pierścieni" J. R. R. Tolkiena). Fantazja była dla Autora wówczas odskocznią od strasznej codzienności. To opowieść dla dzieci i dorosłych, w której piętnuje się głupotę, chciwość, agresję, bezsens wojny, przeciwstawiając im siłę przyjaźni oraz dążenie do wspólnego rozwiązywania małych i dużych problemów.

W domu mieliśmy przez długi czas figurkę koguta Marcina Pypcia (jednego z głównych bohaterów powieści) w mundurze z wojskowego sukna, który u pasa miał przytroczoną trąbkę i małe zawiniątko. Kaprala zrobił przyjaciel Ojca z Wrocławia profesor geograf Wojciech Walczak. Figurka nie przetrwała ostatniej przeprowadzki warszawskiej z Bednarskiej na Karową. Kapral miał już wtedy 26 lat! Tyle ile mój Ojciec jak pisał "Porwanie w Tiutiurlistanie" podczas okupacji niemieckiej.

Na tej powieści wychowało się wiele pokoleń. Jej pierwsze wydanie ukazało się w 1946 roku (od tej pory było już 18 wznowień). W 1976 roku powieść została wpisana na listę honorową IBBY, która gromadzi najlepsze z całego świata dzieła literackie dla dzieci i młodzieży. Książka została zekranizowana przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej (1986), w licznych teatrach grano ją z dużym powodzeniem. W roku 2006 wydano ją w formie audiobooka (tekst czyta i piosenki śpiewa Jerzy Trela). "Porwanie w Tiutiurlistanie" miało też wiele tłumaczeń zagranicznych (m.in. na niemiecki, czeski, litewski, łotewski, rumuński, rosyjski, słowacki).

W pierwszym wydaniu "Porwania w Tiutiurlistanie" na końcu książki Ojciec napisał: "Do spotkania z przyjaciółmi Lisicą Chytraską, Kotem Mysibratem i kapralem Kogutem Marcinem Pypciem w "Na tronie w Blabonie", gdzie znajdą się dalsze relacje z ich przygód…" Zdanie to powtarzano wielokrotnie w kolejnych wznowieniach. Jednak zapowiadanej książki jak nie było, tak nie było. Zdanie to w końcu wykreślono w którymś z kolejnych wznowień. Ojciec jednak dotrzymał słowa, które dał swoim czytelnikom. Druga część "Porwania w Tiutiurlistanie" pt. "Na tronie w Blabonie" ukazała się w roku 1986.

link

Tę książkę doskonale znam z dzieciństwa. O ile się nie mylę była kiedyś lekturą szkolną i choć to nie było "za moich czasów" moi rodzice skutecznie zachęcali mnie do jej przeczytania. Pamiętam, że na początku mi się nie podobała, ale wkrótce dałam się ponieść fantazji i z ogromną przyjemnością poznawałam przygody Marcina Pypeć, Mysibrata Miauczura i Lisicy Chytruski.

Tym razem już z większym zainteresowaniem sięgnęłam po tę lekturę. Może trochę z ciekawości, bo we wspomnieniach pozostały mi tylko emocje towarzyszące mi podczas czytania, a treści nie zapamiętałam. A może trochę z sentymentu, bo wiem, że to jedna z ulubionych książek mojego brata.
Ta książka opowiada o przyjaźni, oddaniu i pomocy. Dzieci zagłębiając się w tę lekturę oprócz świetnej zabawy mogą wiele się nauczyć. Autor w treści wyraźnie pokazuje, że wojna nie jest niczym dobrym, a w każdej walce zwycięża nie siła lecz rozum.

Moje dziecko jest jeszcze za małe, byśmy zaczęły czytać tę książkę. Ale mam nadzieje, że za kilka lat uda mi się ją przekonać by do niej zajrzała. Bo uważam, że warto :)

dodał: Ania mama Alicji, Niedziela, 25 marca 2012 01:56

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • ryms w empikach
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Arctic