Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Szkoła czarów i inne opowieści

Autorzy: Ende Michael, dodano Wtorek, 7 grudnia 2010 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Szkoła Czarów i inne opowieści"
autor: Michael Ende
przeł. Emilia Bielicka
Wydawnictwo Znak, 2010

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Michael Ende jest doprawdy wspaniałym pisarzem! Miałam okazję przekonać się o tym po raz kolejny, gdy w moje ręce wpadła nowa, niepublikowana wcześniej w Polsce książka tego autora. A jest to zbiór kilkunastu krótszych i dłuższych opowieści, z których każda przenosi nas w odmienny baśniowy świat.

Poznamy więc chłopca o imieniu Mug i jego siostrę Mali, którzy mieszkają w Krainie Marzeń i chodzą do Szkoły Czarów. Potrafią przesuwać myślą przedmioty, stawać się niewidzialni, a nawet latać. Jednak nauczenie się tych rzeczy wcale nie jest takie łatwe, a bezmyślność przy czarowaniu może źle się skończyć. Z innego opowiadania dowiemy się, co zrobić, gdy rodzice są nieposłuszni i czegoś ciągle dziecku zabraniają. Sposób na taką sytuację znalazła mała Lenka. Sprawiła (przy niewielkiej pomocy wróżki, rzecz jasna!), że ilekroć rodzice jej czegoś odmawiali, zmniejszali się o połowę. W końcu nie byli więksi od polnej myszy. Początkowo bardzo to dziewczynkę bawiło, ale później, z każdą chwilą, coraz mniej. Najgorsze zaś był to, że przywrócenie rodzicom ich normalnego rozmiaru wymagało od Lenki podjęcia bardzo nieprzyjemnej w skutkach decyzji.

W kolejnym opowiadaniu Gustaw Gruboskórny, niesympatyczny i zarozumiały nosorożec, miał jeszcze poważniejszy problemem. Jak, stojąc na skale i będąc własnym pomnikiem, jednocześnie móc czasem z tej skały zejść (by po prostu coś zjeść)? Odpowiedź nie jest łatwa. Przecież ten, kto obala pomnik panującego władcy jest buntownikiem, więc nosorożec musiałby sam siebie ścigać za zdradę!? Ale dylemat Gustawa to jeszcze nic, w porównaniu z wyborem, przed jakim w poniedziałkowy poranek stanął Henio. Iść do szkoły, czy nie iść? To kwestia o tyle trudna, że dziś może wcale nie być poniedziałek! Ktoś mógł się pomylić przy tworzeniu kalendarza o jeden dzień. A nawet jeśli nie, to szkoła najpewniej stoi w płomieniach, bo przejeżdżający przed chwilą wóz strażacki właśnie jechał w tamtym kierunku. Henio mógłby zostać bohaterem i pokierować akcją gaśniczą, ale teraz ma na głowie ważniejsze sprawy. Przecież ogromny wąż, który uciekł z reklamowanego na plakacie cyrku, chce pożreć niewinne niemowlę…

Przygody chłopca w drodze do szkoły to tylko bujna dziecięca wyobraźnia? Może tak. Ale pamiętajmy, że każda prawdziwa przygoda zawsze nas czegoś uczy. I na tym też polega magia opowiadań Michaela Endego – ich czytanie to podróż pełna wrażeń, a mądre przesłanie – cel tej podróży!

Adriana Dobrzyńska-Suchy

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Żółwik