Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Hubert Horatio Bartle Bobton – Trent

Autorzy: , dodano Wtorek, 30 listopada 2010 | kategoria: Obce strony, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Hubert Horatio Bartle Bobton – Trent"
tekst i ilustr. Lauren Child
Wydawnictwo Hachette Children's Books (w Polsce Media Rodzina), 2005

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Książki Lauren Child szturmem zdobywają nie tylko zagraniczny, ale i polski rynek czytelniczy. Właściwie każda książka tej autorki jest bardzo oryginalna, zarówno pod względem treści, jak i ilustracji. L. Child nie tylko sama wymyśla historie, ale i sama je ilustruje. Do tej pory w Polsce ukazała się seria przygód Clarice Bean – wesołej i rezolutnej dziewczynki - jej rodzeństwa i nietuzinkowej rodziny.

Kolejny cykl również opowiada o rodzeństwie. Charlie i jego młodsza siostrzyczka Lola potrafią wpakować się w niezłe tarapaty. Nie brak niespodziewanych zwrotów akcji, a kiedy nagle znika jamnik Skwarek, czytelnik może pomóc dzieciom go szukać. Do dyspozycji ma pięćdziesiąt otwieranych okienek – być może za którymś z nich ukrywa się niesforny pies? Na długie, zimowe wieczory mogę jeszcze polecić np. „Charlie i Lola: Najbardziej na całym świecie lubię śnieg”, albo dostępne w języku angielskim zabawne perypetie Czerwonego Kapturka (tą wersję jeden z krytyków porównał do jazdy na roller-coasterze), „Hubert Horatio Bartle Bobton – Trent” (o tym, że pieniądze szczęścia nie dają), „That pesky rat” – bajka o szczurku, który bardzo chciał do kogoś należeć (autorka otrzymała za tę książkę The Nestle Book Prize – Gold Aware Winner).

Te książki polubi każde dziecko, bo dostrzeże w małych bohaterach cechy, które samo posiada. Dobrą zabawę gwarantuje przede wszystkim spora dawka specyficznego humoru, ciekawe przygody bohaterów i różne niespodzianki, na przykład ruchome, trójwymiarowe obrazki, tekst pojawiający się w całkiem nieoczekiwanym miejscu, czy niezwykłe, wielobarwne kolaże. Wszystko to jest podane w mądry sposób, a zakończenia bywają zaskakujące.

Lauren Child dorastała w Wiltshire w Anglii, a później, jako studentka, zgłębiała tajemnice sztuk pięknych. Wykonywała różne zawody, pracowała nawet jako asystentka w firmie, produkującej egzotyczne abażury. Pierwsze dwie książki opublikowała w 1999 roku. Rok później zdobyła The Kate Greenaway Medal za „Charlie i Lola: Za nic na świecie nie zjem pomidora.” Kolejne książki również okazały się hitami, autorka była wielokrotnie nominowana do różnych nagród, a jedna z części Clarice Bean: „Don’t Look Now” sprzedała się w półmilionowym nakładzie. W 2005 roku telewizja BBC nakręciła animowany serial o przygodach Charliego i Loli, składający się z 78 odcinków. Sam serial zdobył cztery nagrody BAFTA i był emitowany w 34 krajach. Lauren Child została uhonorowana dwa lata temu tytułem Artysty dla Pokoju UNESCO.

To chyba wystarczająca rekomendacja dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji sięgnięcia po książki Lauren Child. Mam nadzieję, że zadomowią się one na półkach małych czytelników na dobre. A póki co na premierę (luty 2011) czeka „Who wants to be a Poodle? I Don’t”!

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną