Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Leśna szkoła strzelca Kaktusa

Autorzy: , dodano Środa, 24 listopada 2010 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat), Z archiwum słonia

"Leśna szkoła strzelca Kaktusa"
Wiktor Zawada
ilustr. Ludwik Paczyński
Wydawnictwo Lubelskie, 1969

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Zapewne wielu rodziców zastanawia się, jak oswoić dziecko z tak trudnym tematem, jakim jest wojna. Nieocenioną pomocą może być odpowiednia lektura i jest nią z pewnością cykl książek Wiktora Zawady. Trylogia obejmuje tytuły: „Kaktusy z Zielonej ulicy”, „Wielka wojna z czarną flagą” oraz „Leśna szkoła strzelca Kaktusa”.

II wojnę światową wraz ze wszystkimi jej okropnościami trudno w przystępny sposób przedstawić młodemu czytelnikowi, jednak autorowi, moim zdaniem, ta sztuka się udała. Czytelnikom przypadną również do gustu czarno-białe ilustracje Ludwika Paczyńskiego. Akcja trylogii rozgrywa się na Zamojszczyźnie. Poznajemy Jaśka Cielebąka, Dzidka Centa, Zbyszka Stawskiego i rodzeństwo Szelestów: Jędrka i Milkę. Z bohaterami spotykamy się w roku 1939, w Zamościu. Wakacje mają się ku końcowi, niedługo rozpocznie się rok szkolny. Jednak mieszkańcy wyczuwają, że dzieje się coś niedobrego… Miastem mkną kolumny wojska, rozpoczęła się budowa schronów. Dzieci początkowo są nieświadome grozy, która czai się tuż obok – traktują te zdarzenia jak zabawę. Później, kiedy spada pierwsza bomba, dzieci powoli zaczynają rozumieć, że to nie przelewki.

Oglądamy wojenną zawieruchę oczyma dzieci – dzieci przedwcześnie dojrzałych i doświadczonych okrucieństwem okupanta. A skąd się wzięła nazwa Kaktusy? Niepoślednią rolę odegrał tu pewien bohaterski czyn Polci Kapelusik – służącej państwa Centów. Nie brak na kartach powieści zdarzeń śmiesznych (na przykład dowcipy robione Niemcom), ale i tragicznych. W niektórych momentach łatwo o wzruszenie, jednak autor opisuje zdarzenia bez niepotrzebnego patosu, dzięki czemu trylogia jest strawna dla czytelników w każdym wieku, począwszy od uczniów szkoły podstawowej, na dorosłych kończąc. Z dziecięcej perspektywy obserwujemy rodzące się przyjaźnie, poznajemy metody walki z okupantem, boli nas zdrada przyjaciela. Bohaterowie muszą się często zmierzyć z bolesnymi zdarzeniami, pogodzić ze śmiercią bliskich osób. Ale jak mawiał doktor Gold: „Żaden człowiek nie jest sam tak długo, dopóki kocha innych ludzi”.

Książki Wiktora Zawady uczą wielu, zdawałoby się prostych prawd o życiu: jak cenna jest przyjaźń, lojalność, tolerancja wobec odmienności. Istotny jest, moim zdaniem, wątek dotyczący żydowskich mieszkańców Zamościa. Wśród nich byli przecież i sąsiedzi, i koledzy Kaktusów. Nie wszystkim udało się doczekać końca wojny. A na zakończenie dodam tylko, że na tle takich powieści saga o Harrym Potterze wypada naprawdę blado…

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Wróble na kuble
 • Arctic