Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Zatopione królestwo

Autorzy: , dodano Środa, 24 listopada 2010 | kategoria: Książki dla rodziców

"Zatopione królestwo. O polskiej literaturze fantastycznej XX wieku dla dzieci i młodzieży"
Joanna Papuzińska
Wydawnictwo Literatura, 2008

« wróć na stronę listy informacji o książkach

O tym, co w baśni piszczy…

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników bajek i baśni. Jest to drugie, rozszerzone wydanie, uzupełnione m.in. o informacje dotyczące schyłku lat 80, dodatkowe przypisy i ostatni rozdział o fantastyce dla dzieci i młodzieży po roku 1989, któremu autorka nadała formę epilogu. Pierwsze wydanie tej książki jest już chyba nie do zdobycia z prostej przyczyny – zostało po prostu „zaczytane” i rozpadło się z powodu kiepskiej jakości papieru. Podczas czytania tej mądrej książki dowiemy się m.in. co wspólnego z baśnią ma Marcel Proust, czym różni się bajka od baśni, czego szukają dzieci w lesie, gdzie znajduje się zatopione królestwo i co robią w baśniach kanibale… Przyznam, że niektóre odkrycia Joanny Papuzińskiej mnie zaskoczyły, pozytywnie oczywiście. Czytelnikom polecam szczególnie rozdział „Krainy trwogi i ciemności”, w którym autorka analizuje różne lęki i strachy, występujące w bajkach. Książka jest też wzbogacona o kolorowe wkładki z ilustracjami dziecięcej literatury.

Można powiedzieć, że świat ma Bruno Bettelheima, a my mamy Joannę Papuzińską. Jej książkę obowiązkowo powinni przeczytać nauczyciele języka polskiego. To jedna z nielicznych pozycji na rynku, które promują i pokazują niezwykłość polskich bajek i baśni na tle literatury zagranicznej. Język, którym posługuje się autorka, jest zrozumiały dla wszystkich czytelników, na szczęście daleko mu do naukowych rozpraw. Niewątpliwie jest to dzieło, które systematyzuje rodzimą literaturę dla dzieci i młodzieży, w sposób szczegółowy i przystępny. Czytelnikom, chcącym jeszcze bardziej zgłębić temat, polecam przestudiowanie bibliografii – znajduje się tam wiele cennych pozycji, godnych polecenia. Ja w trakcie czytania wypisywałam tytuły bajek, których nie czytałam, a chciałabym w przyszłości po nie sięgnąć.

Zaintrygowały mnie słowa autorki, których nie omieszkam przytoczyć – niech będą one zachętą do sięgnięcia po lekturę: „(…) nie każde dziecko może spotkać się z baśnią i nie wszyscy dorośli mają do niej wstęp wzbroniony. Ci, którzy mogą do niej wkroczyć, to dorośli szczególnego typu: artyści, dziwacy, ludzie starzy, stare piastunki i służące, „odmieńcy” różnego rodzaju, reprezentanci sztuki, ludu i przeszłości. Inni ludzie są głusi na baśń, a nawet mogą jej zagrażać”. A Ty, drogi Czytelniku, do której grupy należysz?

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • czaple
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble