Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Cudowne i pożyteczne

Autorzy: , dodano Sobota, 27 listopada 2010 | kategoria: Nowości, Książki dla rodziców

"Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni"
Bruno Bettelheim
przeł. Danuta Danek
Wydawnictwo W.A.B., 2010

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Analiza i interpretacja baśni dokonana przez wybitnego psychologa Bruno Bettelheima. Wznowienie tytułu, polecamy rodzicom żądnym wiedzy.

Informacja wydawcy:

Dokonując psychologicznej interpretacji wielu baśni, Bruno Bettelheim dostarcza rodzicom i wychowawcom doskonałego narzędzia, które pomaga dziecku przejść od emocjonalnej niedojrzałości ku dorosłości. Autor dzieli baśnie na te, które zachowują cudowną moc oswajania dziecka ze światem dorosłych (jak na przykład baśnie braci Grimm), oraz te, które są tej mocy pozbawione. Baśń, zdaniem Bettelheima, jest podstawowym i pierwszym narzędziem na drodze do poznania samego siebie.

Jeśli opowieść ma naprawdę przykuć uwagę dziecka, musi je zabawić i obudzić w nim ciekawość. Jeśli jednak ma wzbogacić jego życie, musi pobudzać wyobraźnię, pomóc dziecku w rozwijaniu inteligencji i porządkowaniu uczuć, musi mieć związek z jego lękami i dążeniami oraz umożliwić mu pełne rozeznanie własnych trudności, a zarazem poddać sposoby rozwiązywania nękających je problemów. Krótko mówiąc, musi się odnosić jednocześnie do wszystkich aspektów dziecięcej osobowości i niczego przy tym nie bagatelizować. Przeciwnie, winna traktować trudne dylematy dziecięce z całą powagą, a zwłaszcza budzić w dziecku wiarę w siebie i w swoją przyszłość. [...]

W dzisiejszych czasach dzieci nie chowają się już w zapewniających bezpieczeństwo, wielopokoleniowych i rozgałęzionych rodzinach czy w ściśle zintegrowanych społecznościach lokalnych. Toteż obecnie jest rzeczą jeszcze ważniejszą niż w czasach, kiedy baśnie powstały, aby dostarczać dziecku obrazów, w których bohater, zmuszony samotnie wyruszyć w świat i nie wiedząc początkowo nic o tym, co najważniejsze, znajduje w świecie bezpieczne miejsce, do którego zdążał właściwą drogą z głęboką wewnętrzną pewnością.

(fragment)

Bruno Bettelheim - (1903-1990), jeden z najwybitniejszych psychologów XX wieku, terapeuta dzieci, pisarz, humanista. Urodził się w Wiedniu, tam też uzyskał stopień doktora. W latach 1938-1939 był więziony w obozach koncentracyjnych w Dachau i w Buchenwaldzie. Od 1940 roku przebywał w Stanach Zjednoczonych. Wykładał jako profesor wychowania, psychologii oraz psychiatrii na University of Chicago. Od 1944 kierował należącym do uniwersytetu instytutem psychiatrycznym dla dzieci. Zajmował się przede wszystkim psychiatrią dziecięcą, w tym autyzmem dziecięcym. Zmarł śmiercią samobójczą w Silver Spring, w stanie Maryland, w Stanach Zjednoczonych. "Cudowne i pożyteczne" to jego najsłynniejsza książka o baśniach, w której ukazuje, jak psychoanaliza może pomóc współczesnemu człowiekowi w osiąganiu podstawowych ludzkich wartości. W Polsce ukazały się m.in: "Rany symboliczne. Rytuały inicjacji i zazdrość męska" (1988), "Freud i dusza ludzka" (1991), "Sztuka oczywistości. Psychoanaliza w terapii i na co dzień" (1995), "Wystarczająco dobrzy rodzice. Jak wychowywać dziecko" (2005).

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • OKO
 • ryms w empikach