Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Lato Garmanna

Autorzy: , dodano Sobota, 10 października 2009 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

Autor: Stian Hole
Tłumaczenia: Milena Skoczko
FISO, 2008

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Skandynawowie górą! O ludzkich lękach potrafią pisać jak mało kto. Dorastanie, przemijanie, starość, śmierć – te tematy to ich specjalność. Tak jest również w znakomitej książce "Lato Garmanna", której autorem jest Norweg Stian Hole. Książka zdobyła bardzo prestiżową nagrodę – BolognaRagazzi Award w kategorii Fiction, podczas Targów Książki Dziecięcej w Bolonii w 2007 roku. W Polsce ukazała się dzięki Fundacji Inicjatyw Społecznie Odpowiedzialnych, która 26 listopada 2008 roku zainaugurowała projekt
Promocja norweskiej literatury dziecięcej w Polsce. Projekt będzie realizowany przez 15 miesięcy w Polsce i w Norwegii. Stian Hole w rozmowie z Anną Brzezińską z fundacji powiedział: „Pomysł na Lato Garmanna przyszedł mi do głowy, kiedy spojrzałem w oczy memu najstarszemu synowi i zrozumiałem, że boi się iść do szkoły. Poczułem ukłucie w sercu. Przypomniałem sobie, że kiedyś też się tak bałem.”
Krótko o książce. Kończą się wakacje, Garmannowi jeszcze nie wypadły mleczaki. To poważna sprawa, tym bardziej, że za kilka dni Garmann pójdzie po raz pierwszy do szkoły. Jak co roku na koniec lata odwiedzają go trzy ciotki: stare, wysuszone na słońcu, ale „całkiem miłe w dotyku”. Oto mamy chłopca, który nie może się doczekać, kiedy wypadną mu mleczaki, i trzy stare ciotki, które „zgubiły już wszystkie zęby”. Młodość – starość, życie – śmierć, a wszystko dzieje się tak po prostu, w ostatni dzień wakacji, kiedy w „powietrzu czuć jesień”.
Czytając tę książkę, przeniosłam się w czasie i przestrzeni – nagle zobaczyłam siebie idącą do pierwszej klasy. Przypomniałam sobie, jak bardzo się bałam i nie mogłam zapamiętać, że mam być w I „G”.
Przypomniałam sobie, jak pachniały kredki w piórniku… Przednie zęby mleczne już mi wypadły… Teraz lękam się o swoje dzieci, tak jak mama Garmanna, która na pytanie syna: „Mamo, czy ty się czegoś boisz?” odpowiada: „Boję się, czy Garmann da sobie radę, kiedy będzie przechodził przez ulicę”. Można odnieść wrażenie, że czytamy sprawozdanie z ostatniego dnia wakacji. Pozornie suchy, beznamiętny tekst kryje wiele emocji. Podskórnie odbieramy lęk chłopca i czujemy zapach dojrzałego lata… Gęsty nastrój książki potęgują kolorowe fotomontaże, autorstwa samego Stiana Hole, który za pomocą zabiegów w photoshopie przenosi nas w upalne lato sprzed kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu lat…

Marta Lipczyńska-Gil

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli