Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Cała Polska w legendzie

Autorzy: , dodano Wtorek, 7 sierpnia 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Cała Polska w legendzie"
Mariola Jarocka
ilustr. Anna Sędziwy
Wydawnictwo Librone, 2010


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Każdy, kto lubi dalekie wojaże, powinien skorzystać z zaproszenia i wybrać się w podróż do odległej przeszłości. "Całą Polskę w legendzie" otwiera kolorowa mapa (coś jak przysłowiowa podróż palcem po mapie) z wyodrębnionymi miejscowościami, wokół których osnuto dokładnie 25 podań i legend - tych mniej i tych bardziej znanych. Można w nich spotkać Smętka z Mazur, Pana Twardowskiego, smoki i diabły, odwiedzić Kraków, wyspę Wolin, zobaczyć wieże Kościoła Mariackiego i Plac Trzech Krzyży, spróbować żywej wody, wziąć udział w obronie Sandomierza, a to jeszcze nie koniec przygód! Autorzy nie skupili się tylko na regionalnych opowieściach, ale wzbogacili je o fakty historyczne i różne ciekawostki z zakresu geografii czy etnografii, podane w formie krótkich notek.

Mariola Jarocka zachowała tradycyjną formę legend (rozpoczynają się charakterystyczną formułą zarezerwowaną dla baśni), stylizując również język na archaiczny. Mimo to młodsi czytelnicy nie powinni mieć problemu ze zrozumieniem tekstu. Opowieści sięgające pradawnych czasów są krótkie, a ich fabuła nieskomplikowana. Zarówno początek, jak i koniec każdej legendy wyróżniono złotymi zgłoskami. Duża czcionka ułatwia samodzielne czytanie, przy jednoczesnym przejrzystym rozplanowaniu tekstów. Również mapa umieszczona na początku książki jest czytelna, co pozwoli dziecku z łatwością dopasować legendy do poszczególnych regionów Polski.

Z tekstem idealnie współgrają baśniowe, pełne magii ilustracje Anny Sędziwy. Szata graficzna jest kolejnym elementem, który wyróżnia tę książkę pośród innych tego typu publikacji. Pastelowe rysunki o nasyconych kolorach są bliskie surrealistycznej atmosferze snu, gdzie proporcje i perspektywa są pojęciami zgoła abstrakcyjnymi. Jeśli przyjrzeć im się z bliska, widać coś na kształt charakterystycznych pociągnięć akwarelową kredką, z prześwitującą fakturą płyty pilśniowej. Mimo bogactwa różnych detali ilustracje są nieprzegadane, tradycyjne, a zarazem dynamiczne o wyraźnej kresce, plasują się gdzieś pomiędzy klasyką a nowoczesnością. Równie starannie dobrano gatunek papieru, na którym na szczęście nie pozostają odciski palców, nawet po wielokrotnym czytaniu i przerzucaniu stron. Całość szyta, zamknięta w twardej, solidnej tekturowej oprawie.

"Cała Polska w legendzie" jest znakomitą propozycją dla młodszych czytelników, dopiero rozpoczynających przygodę z historią Polski. Zrozumiałe jest, że nie da się ująć wszystkich legend w jednym tomie, stąd pewne luki na legendarnej mapie Polski. Niemniej jednak to cenna i wartościowa lektura, wprowadzająca małego czytelnika w świat starych legend, wiekowych mądrości i niecodziennej magii.

Magdalena Świtała

***

Pamiętam, że jako dziecko chętnie czytałam legendy (inna sprawa, że akurat były popularne w latach siedemdziesiątych, a oferta wydawnicza bogata nie była). Nie wiem, czy dziś jest to równie interesująca propozycja dla młodego czytelnika, ale jeśli kocha się baśnie, to podania i legendy pewnie też. Zwłaszcza tak ładnie wydane jak "Cała Polska w legendzie".

Teksty przybliżające dwadzieścia pięć podań związanych z konkretnymi miejscami (pokazanymi na mapie Polski, umieszczonej na wyklejce z przodu) napisała ciekawie i zrozumiale Mariola Jarocka. Każdemu z opowiadań towarzyszy przypis, w którym znajdziemy informacje o opisywanym miejscu, zabytku, zajęciu, przedmiocie; są tu na przykład przypisy dotyczące Ojcowskiego Parku Narodowego, Tatarów, miodu pitnego, alchemii. Zachwyciłam się ilustracjami Anny Sędziwy, które na pewno wyróżniają tę książkę spośród podobnych tematycznie publikacji.

Ewa Skibińska, 23.12.2010

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • czaple
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble