Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Snowflake

Autorzy: , dodano Środa, 3 listopada 2010 | kategoria: Obce strony, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Snowflake"
Paul Gallico
ilustr. David Knight
Wydawnictwo Michael Joseph, 1952

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Historia opowiedziana w książce „Snowflake” jest jak zachód słońca. W ręku złego artysty byłaby po prostu sentymentalnym kiczem. Na szczęście Paul Gallico do marnych pisarzy nie należy. Jego wyjątkowy styl tworzy atmosferę, dzięki której rzeczy proste, wzruszające i naiwne nie budzą politowania i nie prowokują do drwiny, ale zachowują swój subtelny i monumentalny charakter. A opowiedziana w tej książce historia jest rzeczywiście mało skomplikowana. Jej treść można streścić w kilku słowach: zachwyt nad cudownością życia. Autor na główną bohaterkę wybiera szczególną postać – płatek śniegu, czyli tytułową Śnieżynkę. Będąc istotą spersonifikowaną, Śnieżynka przeżywa na naszych oczach całe swoje życie. Począwszy od narodzin w chmurach, poprzez podziw piękna poranka i własnej kryształowej struktury, powoli oswaja się z otaczającym światem. Jest szczęśliwa, że spadła w pobliżu domów i może obserwować ludzi. Cieszy się widokiem radośnie bawiących się dzieci. Zostaje nawet wykorzystana jako materiał na nos bałwana. Niestety doświadcza też przykrych sytuacji – zmiażdżona przez płozy sanek i przysypana nowym śniegiem musi długi czas trwać w ciemnościach i ciszy. Potem los znowu się do niej uśmiecha - słoneczne promienie topią śnieg i dostaje się do górskiej rzeki. Jest teraz kroplą wody. Pędzi między skałami, radując się wolnością. Spotyka wreszcie ukochanego – kroplę deszczową. Jest bardzo przystojny i dobry. Spędzają odtąd każdą chwilę razem, wspierając się w trudach i niebezpieczeństwach. A życie toczy się dalej, nieuchronnie, aż do końca...

Choć historia ta może wydawać się trochę ckliwa, zwłaszcza przedstawiona w takim skrócie, jest tak naprawdę bardzo wzruszająca. Ma też w sobie wiele humorystycznych momentów, wynikających z przedstawiania kropli wody czy płatka śniegu jako myślących i czujących istot. Śnieżynka, opisując swojego ukochanego, mówi że „jest duży, silny i przystojny”, „pięknie lśni w słońcu, odbijając w sobie kolor nieba”; zastanawiając się nad losem swoich dzieci, wyobraża sobie, że jedno z nich, które jest najpiękniejsze, będzie zraszało róże w ogrodzie, inne, które lubi przygody i wyzwania, może będzie napędzało silnik parowy…

Ale książeczka ta to nie tylko opowieść o przygodach bohaterki. Głównym tematem lektury jest pytanie o sens istnienia. Cały czas bowiem w tej niezwykłej podróży Śnieżynka zastanawia się, kto ją stworzył i po co, czy jej życie ma sens i cel. Choć w głębi duszy czuje wszechogarniającą miłość i dobro, którego jest częścią, w trudnych momentach zdarza się jej wątpić sens istnienia – zwłaszcza wtedy, gdy cierpi. Jednak pomimo tych wątpliwości przyjmuje swój los z pokorą i cieszy się z tego kim jest. Samotność, rozstanie, starość, wszystko to przeżywa z odwagą i godnością. W ostatnich chwilach życia zaczyna w końcu rozumieć, że:

„Spośród miliona gwiazd, żadna nie jest wspanialsza i bardziej ukochana przez Niego, niż najprostsza kropelka, która spada na ziemię. Nie ma nic, co by się nie liczyło i nikogo, kto by nie był ważny.”

Można to oczywiście potraktować jako wyznanie wiary, ale, moim zadaniem, nie o wiarę w Boga tu chodzi (choć z pewnością też można tak to odczytać), lecz o wyrażenie tej prawdy, że największym sukcesem w życiu jest zrozumienie, kim się jest i kroczenie swoją drogą z godnością i poczuciem wyjątkowości własnego istnienia.

„Snowflake” to opowieść pełna optymizmu i pozytywnych przekazów, budujących, jak sądzę, zdrową postawę wobec życia i samego siebie. Z racji prostoty fabuły, wyjątkowego sposobu narracji oraz mądrości, jaką niesie ze sobą ta lektura, może być ona interesująca zarówno dla dzieci, jaki i dla dorosłych. Niestety, książka nie została jeszcze wydana po polsku.

Adriana Dobrzyńska-Suchy

Wszystkie tłumaczenia fragmentów książki „Snowflake” pochodzą od autorki tekstu.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • czaple
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej