Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Nocny Maciek

Autorzy: Pawlak Paweł, dodano Wtorek, 2 listopada 2010 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Nocny Maciek"
tekst i ilustr. Paweł Pawlak
Wydawnicwto Stentor - Kora, Warszawa 2008

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Nocny Maciek czy marek?

“Gdy przed świtem wrócili do domu Maciek ułożył go na poduszce i sam też położył się spać”. - Koniec – powiedziałam do synka i zamknęłam książkę Pawła Pawlaka “Nocny Maciek” z klapnięciem. - Podobała ci się ta historia? - zapytałam z nadzieją na pozytywny komentarz. - Nie -odparł bez wahania Sławek – bo nie ma tam nic o samochodach. Jego szczerość zbiła mnie z pantałyku, ale nie przestałam drążyć. - A obrazki? - Fajne: dużo drzew, okropnie zielona ropucha i robaczek, bo miał zieloną bluzeczkę.

I na tym mogłaby zakończyć się moja recenzja, wszak opinia dziecka przesądza sprawę. Ale nie! Przecież nie wszystkie przedszkolaki to chłopcy, którzy ubóstwiają jasnozielone ciężarówki.

Zacznijmy od tego, że "Nocny Maciek" to wyjątkowo udana książka autorska. Tekst i obrazy są w całości dziełem znanego wrocławskiego ilustratora Pawła Pawlaka. Pamiętamy jego arcyzabawne młotki i grzebienie z "Praktycznych Nieporadników" Wojciecha Widłaka czy plastyczne interpretacje wierszy Kazimiery Iłłakowiczównej "Chodzi, chodzi baj po ścianie", już nie wspomnę o książce "Jajuńciek”. Pawlak wraz z żoną Ewą Kozyrą-Pawlak to w istocie jeden z najciekawszych duetów ilustratorskich, czego potwierdzeniem są nie tylko piękne książki, ale i zagraniczne wystawy (ostatnia w Estonii). Wracając jednak do tematu – autor "Nocnego Maćka" to także całkiem zdolny bajkopisarz. Jego opowieść o księżycu napisana jest z językową starannością, bardzo poetycko, z wdziękiem i humorem.

Poznajemy Maćka, gdy zbudzony dźwiękiem budzika, obsypuje twarz świetlistym pyłkiem, wdziewa płaszcz i szybuje w noc. Jest księżycem, który oprócz bananowej, ogromnej twarzy ma tułów, ręce i nogi. Płynie wolno po niebie w towarzystwie gwiazd i obłoków. Przegląda się w jeziorze (ta ilustracja szczególnie podoba się mojemu synowi), pozdrawia szumiące zboże. Akcja toczy się leniwie do czasu, gdy z niewiadomego miejsca rozlega się głos. Dzyń, dzyń! Dzyń, dzyń! Maciek zaintrygowany tym, co słyszy, wyrusza na poszukiwania. Nie zdradzę kogo odwiedza i o czym rozmawia. Nadmienię jedynie, że intryga ma związek z pewnym przepoczwarzeniem, z wierzbą i strachem przed ciemnością.

Czy Wasze dzieci boją się ciemności? Jeśli tak, to trafiliście na dobrą lekturę. Jak zapewnia wydawca (Wydawnictwo Stentor - Kora): "Nocny Maciek" pomoże dzieciom oswoić samotność, ciemność i strach. Będzie dla Waszych dzieci pocieszeniem, że po smutku zawsze przychodzi radość, tak jak po nocy przychodzi dzień”. I ja się z tym zgadzam, jakkolwiek patetycznie to brzmi.

Na koniec - słowa uznania należą się autorowi także za tytuł książki, który w przewrotny sposób nawiązuje do frazeologizmu “nocny marek”. Przy czym Maciek nie jest ani człowiekiem późno chodzącym spać (nocnym markiem) ani zmorą, mieszkającą w piekle i nachodzącą ludzi. To czuły strażnik, który czuwa nad pogrążonym w śnie światem. Sprawia, że noc jest naprawdę dobra.

Łucja Abalar

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • czaple
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook