Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Rózga

Autorzy: , dodano Piątek, 8 października 2010 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Rózga"
Grzegorz Kasdepke
ilustr. Ewa Poklewska-Koziełło
Wydawnictwo Literatura, 2008

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Warto marzyć za wszelką cenę

Jeśli w dzieciństwie marzyłaś/-eś o tym, by mieć psa; jeśli mimo Twoich zapewnień, że będziesz się nim opiekować, rodzice nie chcieli Ci go kupić; jeśli bywały dni, kiedy nie potrafiłeś o niczym innym myśleć – zrozumiesz doskonale treść tej książki. Jeśli po wielu tygodniach rozpaczliwych próśb Twoje marzenie się spełniło – wzruszysz się przy lekturze tak jak ja. Ciężkie łzy spłynęły mi po policzkach, gdy dotarłam do ostatniej strony. Ta książka to nie tylko historia dziewięcioletniego Kornela, to historia o mnie, o Tobie i pewnie jeszcze o setkach innych osób, dorosłych i dzieci.

Kornel chce mieć psa. Jednak jego ojczym, Witek nie zgadzając się od razu, nie pozostawia chłopca bez nadziei: daje mu smycz i każe z nią trzy razy dziennie wychodzić. Chce sprawdzić u chłopca poczucie odpowiedzialności i obowiązku. Kornel dzielnie wyprowadza wyimaginowanego psa na spacery, zaprzyjaźniając się przy okazji z sąsiadem panem Mariankiem – emerytowanym nauczycielem, właścicielem psa Edzia. I choć chłopiec narażony jest na szykany ze strony rówieśników, którzy zaczynają go postrzegać jako osobę niespełna rozumu, nie poddaje się. Aż pewnego dnia… Nietrudno się domyślić, co się wydarzyło!

Autor przemycił w tej opowieści jeszcze jeden ważny temat: relacji między chłopcem a nielubianym ojczymem i tęsknoty za prawdziwym ojcem. Dla małego chłopca wiele spraw jest zupełnie niezrozumiałych: dlaczego tata opuścił mamę? Co znaczy strach przed miłością na całe życie? Dlaczego mama nigdy nie opowiada się po którejś ze stron, gdy mężczyźni w jej domu o coś się spierają? Tego typu poważne pytania zadaje sobie Kornel, bez szukania pomocy u tych, którzy mogliby na nie odpowiedzieć.

Tym sprytnym autorem jest Grzegorz Kasdepke. Postać, która powinna być wam znana. Jeśli nie z książek, to z telewizyjnych programów dla dzieci. Ktoś o niezwykłej wrażliwości, uważności, umiejętności wczucia się w dziecięcą psychikę i darze obserwacji. Mam wrażenie, że gdy siada do komputera, to nie wstaje od niego, póki nie skończy pisać całej książki. Słowa płyną, a wraz z ich nurtem toczy się czasem wzruszająca, a innym razem zabawna historia.

„Rózgę”, bo o niej mowa, zilustrowała Ewa Poklewska-Koziełło. Pucołowate buzie, duże nosy, proste rysunki – ot, takie niezobowiązujące. Lekkie i poważne zarazem, gdy spojrzeć na smutną twarz Kornela prowadzącego pustą smycz, przy której nie merda żaden ogon.

Agata Hołubowska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • OKO
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple