Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

There Was an Old Lady Who Swallowed A Fly

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 11 października 2010 | kategoria: Obce strony, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"There Was an Old Lady Who Swallowed A Fly"
tekst i ilustr. Jeremy Holmes
Wydawnictwo Chronicle Books, 2009


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Jakiś czas temu, w trakcie poszukiwania nietuzinkowych książek dla dzieci, natknęłam się na "There Was an Old Lady Who Swallowed A Fly" – zaprojektowaną i zilustrowaną przez Jeremy Holmes’a. Jest to popularna rymowanka dla dzieci, występująca również w formie piosenki. Najbardziej znaną wersję wykonywał niegdyś Burl Ives – amerykański aktor i piosenkarz folkowy. Powstało nawet kilka wersji wierszowanki, jednak najpopularniejsza jest ta o musze.

„There Was…” autorstwa Holmes’a jest niezwykła. Gruba, kartonowa okładka przedstawia siwą staruszkę w wielkich okularach (mają one nawet plastikowe szkła), kubraczku, skarpetkach zrolowanych w obwarzanki i trzewikach na obcasie. Jest to śmieszna historyjka z gatunku tych absurdalnych. No bo wyobraźcie sobie starszą panią, która połyka muchę, a żeby się pozbyć z żołądka uporczywie brzęczącego i latającego owada, konsumuje coraz to więcej (i coraz większych) zwierząt. Dzięki pomysłowości autora możemy nawet zajrzeć do jej brzucha, gdzie zgromadził się całkiem pokaźny bestiariusz. Każda kolejna strona coraz bardziej zaskakuje. Warto też zajrzeć na stronę internetową autora (http://www.muttink.com/work.php), ponieważ znajdziemy tam animację, na której wyraźnie widać m.in. pływającą w rejonach żołądka starszej pani muchę. A jak kończy się historia? Tego nie zdradzę – musicie sami przeczytać. Podpowiem tylko, że książka jest tak skonstruowana, że kiedy dobrniemy do ostatniej strony – staruszka zamyka swoje wielkie oczy.

Warto zaznaczyć, że Jeremy Holmes za swoją książkę otrzymał w 2010 roku nagrody na prestiżowych konkursach, m.in. Opera Prima Bologna Ragazzi Award, Society of Illustrators: Original Children’s Art Exhibition, New York Book Show, Communication Arts Illustration Annual.

Myślę, że ta książka może zachęcić i pomóc dzieciom w nauce języka angielskiego. Podsumowując – klasyka po raz kolejny została ożywiona dzięki utalentowanemu autorowi. Według mnie jest to jedna z ciekawszych (i magicznych) pozycji książkowych, skierowanych do małego czytelnika. Książkę można zamówić przez portal księgarski, który na życzenie czytelnika sprowadzi ją z USA bądź też na stronie autora. Uboższe edytorsko wersje rymowanki można kupić na krajowym serwisie aukcyjnym. Również każde dziecko, z pomocą dorosłych, może złożyć samodzielnie książeczkę o przygodzie staruszki. Zainteresowanych odsyłam do strony: HYPERLINK http://www.enchantedlearning.com/rhymes/coloring/ladyfly/" http://www.enchantedlearning.com/rhymes/coloring/ladyfly/

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Amelia i Kuba
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Plasterek
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Arctic