Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Mechanizm serca

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 4 października 2010 | kategoria: Nowości, Książki dla młodzieży, Książki dla rodziców

"Mechanizm serca"
Mathias Malzieu
ilustr. Benjamin Lacombe
przeł. Magdalena Krzyżosiak
Wydawnictwo Świat Książki, 2010

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Nie powinno się oceniać książki po okładce, ale to właśnie ona jako pierwsza zwróciła moją uwagę. Mowa tu o baśni dla dorosłych Mathiasa Malzieu - „Mechanizm serca”. Autor książki jest liderem francuskiego zespołu Dionysos, a ta baśń jest trzecią książką w jego dorobku, została też sfilmowana. Skierowana jest do dorosłego czytelnika, ale po jej lekturze jestem pewna, że młodzież też ją z chęcią przeczyta. Autorem ilustracji na okładce jest Benjamin Lacombe (polski wydawca nie podał tej informacji, a szkoda). Warto zajrzeć na stronę artysty, znajdziemy tam więcej pięknych rysunków niepokojących postaci ze smutnym, melancholijnym spojrzeniem.

Rzecz dzieje w XIX wieku w Edynburgu. Zaczął się najmroźniejszy, zimowy dzień na świecie (mimo, że jest to kwiecień). Zamarzają nie tylko fontanny i ryby w rzece. Nawet ludzie, którzy nieopatrznie wybrali się na przechadzkę, zastygają na lodowatym powietrzu, niczym szklane figurki z jakiegoś dziwnego baletu. W ten przejmująco zimny dzień przychodzi na świat chłopiec imieniem Jack. Jego mamą jest młoda kobieta o urodzie porcelanowej lalki. Poród odbiera doktor Madeleine, która zostanie opiekunką chłopca, jego przybraną mamą (bo ta prawdziwa opuszcza go zaraz po porodzie, nie chce na niego nawet patrzeć), u niej Jack spędzi swoje dzieciństwo. Jednak chłopiec urodził się ze specyficzną wadą serca – szalejące na dworze zimno spowodowało, że jego małe serduszko zamarzło. Madeleine, aby uratować życie chłopca, podłącza do jego prawdziwego serca zegar z kukułką. Jack musi jednak wystrzegać się zbyt dużych emocji, a już na pewno nie wolno mu się zakochać. Wskazówka zegara może mu przebić skórę, a mechanizm serca po prostu pęknie. Chłopiec łamie jednak ten zakaz. Podczas jednego ze spacerów spotyka małą, prawie niewidomą śpiewaczkę, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Od tej pory celem jego życia staje się zdobycie jej miłości. Zanim jednak do tego dojdzie chłopiec musi dokonać niełatwych wyborów, ponieść wiele porażek, udać się w daleką podróż do Andaluzji. Spotyka różnych osobników, którzy ze względu na swoje dziwactwo lub ułomność, podobnie jak on zostali odrzuceni przez społeczeństwo.

„Mechanizm serca” opowiada nie tylko o miłości, ale także o tym, jak różni są ludzie, o dojrzewaniu, wrażliwości, utracie złudzeń, tolerancji, o dobru i złu, walce o szczęście, szacunku do siebie i innych. Krytycy porównują „Mechanizm serca” do baśni H.Ch. Andersena. Uważam, iż jest to zestawienie całkowicie uzasadnione, a książkę można śmiało postawić na półce obok klasyki. Baśń ma smutne (choć nie do końca) zakończenie, podobnie jak większość andersenowskich baśni. Myślę, że bez względu na wiek każdy czytelnik odkryje w tej baśni coś dla siebie. Jej lektura wciąga, razem z Jackiem przeżywamy niepowodzenia i radość, smucimy się, kiedy chłopcu dzieje się krzywda i płaczemy, gdy przegrywa walkę o szczęście.

Czytając tę książkę miałam czasami wrażenie, że tekst jest nierówny. Niektóre fragmenty były skierowane do dorosłych, inne sprawiały wrażenie pisanych dla dziecięcego czytelnika. Brakowało mi jeszcze jednej rzeczy – chociaż kilku niesamowitych ilustracji Benjamina Lacombe. To, że jest to baśń dla dorosłych wcale nie znaczy, że nie lubią oni oglądać kolorowych obrazków;)

Magdalena Świtała

link

całkowicie wspaniała, cudownie magiczna, ogromnie prawdziwa i przepełniona tęsknotą. strony przewracają się same, niemal sami słyszymy zegar serca i jego tik-tak bum-bum. Cytat z pierwszej strony książki:

Po pierwsze, nie dotykaj wskazówek. Po drugie, opanuj złość. Po trzecie, nigdy, przenigdy nie zakochaj się. Wtedy bowiem duża wskazówka na zawsze przebije Ci skórę. Twoje kości rozsypią się, a mechanizm serca znowu pęknie.

Polecam gorąco!

dodał: Oleksandra, Piątek, 15 lipca 2011 19:01

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook