Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pierwsze urodziny prosiaczka

Autorzy: , dodano Piątek, 17 grudnia 2010 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (0-3 lata), Książki dla dzieci (3-5 lat)

"Pierwsze urodziny prosiaczka"
tekst i ilustr. Aleksandra Woldańska-Płocińska
Wydawnictwo Czerwony Konik, 2010


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Na pierwszym miejscu przyjaźń

Prosiaczek obchodzi urodziny. I to pierwsze na dodatek. „Co w tym niezwykłego?” – można by spytać, przecież każdy obchodzi pierwsze urodziny! Otóż to, w jaki sposób owo wydarzenie przedstawiła Aleksandra Woldańska-Płocińska w swej pierwszej w pełni autorskiej książce. Ci, którzy znają książkę „Mrówka wychodzi za mąż” wiedzą, czego można się spodziewać w "Prosiaczku", szczególnie jeśli chodzi o ilustracje. Przypomnę, że "Mrówka..." została m.in. „Najpiękniejszą Książką Roku 2009”. Czy podobne wyróżnienie czeka także rzecz o Najróżowszym z różowych prosiaczków?

Treści jest niewiele: prosiaczek urządza przyjęcie, na które zaprasza swoich przyjaciół. Zjawiają się więc: dzik, pszczoły, żuk, kura, dżdżownica, niedźwiedź, suseł i mrówki, a każdy z prezentem. Jak widać, nasz bohater jest bardzo towarzyski i przyjaźni się ze wszystkimi. Mniejsze stworzenia wspólnymi siłami dźwigają dary, jak choćby pszczoły nadlatują z kwiatami (nawet we dwie trzymają jeden) czy mrówki wielki tort. Wyjątkiem jest tu żuk-pracuś, który w pojedynkę przyturlał arbuza. No, to się chwali! Każdy przynosi, co uznaje za odpowiednie i wartościowe, choć podarowanie przez kurę jajek jest dla mnie co najmniej mało zrozumiałe… (Cóż, w tym momencie włączyło mi się „dorosłe” myślenie. Mój ponaddwuletni syn książkę polubił od razu i nie wnosił żadnych zastrzeżeń). Mimo przybycia tak wielu gości, prosiaczek jest smutny. A to dlatego, że brakuje jego najważniejszego przyjaciela: borsuka. Na szczęście rozpacz trwa sekund kilka, gdyż po chwili borsuk wyskakuje z tortu i z pomocą wiewiórki urządza mały koncert. Wszyscy śpiewają „Sto lat”, a prosiaczek w tym momencie jest najszczęśliwszym zwierzęciem pod słońcem (czy może raczej pod niebem, bo słońce dało drapaka), gdyż ma wspaniałych przyjaciół! Takiego skarbu żaden prezent przecież nie zastąpi…

Ta niewielka książeczka zawiera nie tylko tę optymistyczną treść, ale także zabawne ilustracje. Sama się uśmiecham, gdy widzę trochę zezowate słońce, które chowa się za drzewem, prosiaczka wystrojonego w wysokie buty i żabot, balon przywiązany do dżdżownicy (lub na odwrót – brak mi pewności co do kolejności:), czy susła biegnącego z wielkim pióropuszem. Skąd autorka wzięła te wszystkie pomysły, naprawdę nie wiem, ale na pewno ją podziwiam i doceniam. Bo te pomysły są zawsze nowatorskie, śmieszne i jedyne w swoim rodzaju. I ja tej autorce życzę jak najlepiej. Góry nagród chociażby.

Agata Hołubowska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO