Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Paproch

Autorzy: , dodano Czwartek, 1 września 2011 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

„Paproch”
Eliza Piotrowska
ilustr. Maria Ekier
Wydawnictwo Hokus-Pokus, 2010


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Mój przyjaciel Paproch!

Niestety, nie znalazłem w swojej kurtce Paprocha. Szukałem w każdej kieszeni, w każdym zakamarku... Jest jednak pewne "ale"! Może nie udało mi się odszukać samego Paprocha, ale znalazłem kogoś, kto o nim słyszał. W mojej kurtce mieszka Farfocel - daleki krewny Pana Paprocha. Z chęcią opowiedział mi o swoim krewnym.

Paproch mieszka w płaszczu. Jest zrobiony z różnych splątanych nitek i bliżej nieokreślonych drobin. Zdawałoby się, że zawsze był samotny, ale to nie do końca prawda. Owszem, z początku może tak było, ale pewnego razu poznał pewnego Koralika. Dziwne, że najlepiej poznajemy samego siebie wtedy, gdy poznamy kogoś innego, prawda? Paproch nie jest tutaj wyjątkiem.

Książka przedstawia kilka przygód różnych bohaterów - wszystkich spod pióra Elizy Piotrowskiej. Tytułowego Paprocha - samotnego mieszkańca szafy, który jest wspaniały właśnie dlatego, że jest Paprochem, narcystyczną Piłkę zakochaną w idealnie kulistym księżycu, oraz Ostatnią Kartkę z Zeszytu - niezwykle ciekawą tego, co dzieje się na początku zeszytu. Każde z nich ma swój unikatowy i wyrazisty charakter, który bez większych problemów dostrzeże nawet najmłodszy czytelnik. Piszę to z własnego doświadczenia! Bohaterowie są wyraziści i "codzienni", jednak zarazem magiczni i barwni.

Ilustracje wykonała autorka książki "Kocur mruży ślepia złote" - Maria Ekier. Może nie są równie genialne, co w "Kocurze", ale jest w nich coś tajemniczego, celowo niedopowiedzianego.

"Paprocha" kupiłem swojej siostrzenicy, lecz zanim książka do niej trafiła, wpadła najpierw w ręce mojej siostry. Od razu ją zaciekawiła!

Tę książkę można polecić każdemu: dziecku i dorosłemu. Przekazuje istotne egzystencjalne myśli w przystępny i przyjemny sposób. Mogę spokojnie powiedzieć, że wydawnictwo Hokus-Pokus po raz kolejny mnie oczarowało, zaczarowało i na pewno nie rozczarowało! Byle tak dalej!

Piotr Prósinowski

***

"Paprocha" przeczytaliśmy z moim sześcioletnim Kubą wieczorową porą, tuż przed snem. Trzy niedługie opowiadania Elizy Piotrowskiej mają w sobie coś wyciszającego, poetyckiego, a jednocześnie prowokują wyobraźnię, każą zastanowić się nad prawdami starymi jak świat.

Zaczęliśmy od ostatniej bajki "O Ostatniej Kartce z Zeszytu". To historia Kartki - ciekawej świata podróżniczki, która nie boi się zrezygnować z bezpiecznego, acz nudnego miejsca w szeregu. Chce bowiem dowiedzieć się, jak wygląda początek zeszytu. Tyle opowieści o nim słyszała! Prawda okazuje się mniej fascynująca od plotek, ale nasza Kartka chce powędrować dalej, chce poznawać, mimo przestróg zazdrosnej koleżanki. I dobrze, bo spotyka ją coś naprawdę miłego :)

Paproch pewnie pozostałby tym, kim był zawsze: smutasem i nudziarzem mieszkającym w kieszeni zimowego palta, gdyby nie cudownie pamarańczowy, niezwykle aktywny Koralik. Koralik zmobilizował Paprocha do działania, dzięki nowemu przyjacielowi Paproch zaczął wychodzić na spacery, dowiedział się, co tak naprawdę lubi robić, odkrył samego siebie.

Opowiadanie o Piłce to baśniowa wersja historii Narcyza. Piłka kochała swoją krągłość, a przy okazji wytykała niedoskonałości innym. Kiedyś dostrzegła na niebie Księżyc w pełni i... zakochała się w nim, jak Narcyz w swoim odbiciu. I choć była to miłość platoniczna, wystarczyła zadufanej w sobie Piłce...

W tych trzech historiach niby zwykłych przedmiotów odnajdziemy prawdę o ludziach, ich pragnieniach, marzeniach, słabościach, wadach. Paproch, Piłka, Kartka z Zeszytu są wśród nas. 

Polecam tę książkę małym i dużym. Wczytajcie się, rozsmakujcie w tajemniczych, odrealnionych ilustracjach Marii Ekier, która metaforyczne opowiadania znakomicie przełożyła na język obrazu. Mogę tylko powtórzyć zdanie z okładki: naprawdę piękna książka :)

Ewa Skibińska   

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Plasterek
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Amelia i Kuba
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO