Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Ambroży Pierożek - przyjaciel smoków

Autorzy: , dodano Środa, 4 września 2019 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Ambroży Pierożek - przyjaciel smoków"
Andrzej Marek Grabowski
ilustr. Maciej Szymanowicz
Adamada, 22 listopada 2018

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Ta historia wydarzyła się lata temu, kiedy Tomek miał zaledwie sześć lat. W jego przedszkolnej grupie pojawił się tajemniczy chłopiec, ubrany nie jak dziecko, lecz jak mały dorosły. Spodnie miał w kancik, a na głowie melonik. W ręku trzymał laseczkę, a z kieszeni jego marynarki wystawiał łepek niewielki kot, który kotem nie był. W dodatku ten chłopiec przybył nie inaczej, lecz na wielkim psie o imieniu Serdello! Na imię miał Ambroży Pierożek i jak się później okazało wywołał spore zamieszanie wśród dzieci z całej zerówki. Czy to był mały chłopiec, czy może czarodziej o czułym sercu?

Historia opatrzona jest charakterystyczną ilustracją, napisana została lekkim językiem, zrozumiałym dla początkujących czytelników. Podzielona jest na rozdziały, które odkrywają przez nami kolejne zdumiewające umiejętności Ambrożego.

W każdym rozdziale, w wyróżnionych okienkach, znajdują się opisy kolejnych dzieci z grupy Tomka. Zabieg ten sprawia, iż czytelnik z łatwością może dostrzec, że każda osoba jest inna. Jednocześnie każda jest tak samo wartościowa. Tak w książce, jak i w życiu.

Pierożek pojawia się w grupie tylko na jeden dzień. Tego dnia kilkoro dzieci ma szansę się zmienić. Mareczek i Bartek, kuzyni dokuczający innym dzieciom, a także samemu Ambrożemu, za odstawanie od „normalności” dostają pstryczka w nos w postaci kiełbaski wyskakującej z pasty do zębów. Tomek może przekonać rodziców do swojej samodzielności. Może też nauczyć się pokonywać nieśmiałość. Andżelika zrozumiała, że nie należy wykluczać innych z zabawy. A Michał odzyskuje kochających się rodziców.

Książka jest być może trochę schematyczna, jednak dla młodych czytelników nie będzie ani nużąca, ani zbyt moralizatorska. Lekka w swej formie zachowuje dobrą treść.

Może tak właśnie jest, że czasem, by dokonać zmian lub dostrzec coś ważnego, musi pojawić się taki mały czarodziej Ambroży, ktoś kto potrafi być inny. Ten ktoś weźmie nas za rękę i zaprowadzi ku tej zmianie. Może wystarczy ktoś empatyczny i odważny. Tą osobą możesz stać się właśnie TY.

Marta Zawadzka

studentka psychologii, mama dwóch córek, zwolenniczka edukacji alternatywnej; miłośniczka gór i starych drewnianych chałup, czyta książki, sobie i swoim dzieciom

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • OKO
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy