Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Basia i gotowanie

Autorzy: , dodano Środa, 22 grudnia 2010 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Basia i gotowanie"
Zofia Stanecka
ilustr. Marianna Oklejak
Wydawnictwo LektorKlett, 2010

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Książek o Basi specjalnie reklamować nie trzeba. Dziewczynka w ubraniach w paski ma swoich wielu fanów wśród dzieci, a pewnie i wśród dorosłych. Do tej pory ukazało się już dwanaście książeczek. W każdej Basia jest pokazana w jakiejś konkretnej sytuacji domowej albo przedszkolnej. Chce mieć swoje zwierzątko, ma problem ze sprzątaniem, odkrywa przyjaciółkę w nieśmiałej Anielce, pomaga tacie gotować, walczy z pokusą oglądania telewizji itd., itp.

W rozwiązywaniu problemów pomagają Basi rodzice. Nie ma tu na szczęście nudnego moralizatorstwa, jest samo życie, jest kochająca się rodzina, w której każdy ma prawo do gorszego dnia. O sukcesie serii zdecydowały nie tylko opowiadania Zofii Staneckiej, uwzględniające polskie realia i wiek czytelników – przedszkolaków, ale też ilustracje Marianny Oklejak: dowcipne, lekkie rysunki, którym dzieci przyglądają się z uwagą w poszukiwaniu fajnych szczegółów.

(E.S.)

link

Każdy z nas uwielbia bajki, baśnie, niesamowite czarownice i czarodziejskie stwory. Ale przychodzi moment, że człowiek – nawet taki Mały Ludek – stwierdza: dość. Teraz poproszę coś normalnego, coś co opowiada o życiu takich samych istotek jak ja. Poproszę książkę, która pokaże, że moje problemy, które dorosłym wydają się banalne, są problemami dręczącymi również inne dzieci.
Hmmm, mój Mały Ludku, cóż mam Ci przeczytać? Chciałabym, żeby to była proza polska, z polskim bohaterem i polskimi realiami. Chciałabym, żeby bohaterka była godna naśladowania, ale nie idealna, żebyś nie powiedział: nudna. Chciałabym, żebyś przy czytaniu śmiał się razem ze mną, ale jednocześnie wyciągał z lektury właściwe wnioski. Cóż mam Ci przeczytać.... Wiem Basia!!!

"Basia i gotowanie".
W piątkowe popołudnie zmęczony tata położył się na kanapie, obok niego spoczął rozleniwiony Janek i rozkapryszona Basia. A mama? Mama tymczasem usiłowała ugotować obiad. Kiedy weszła do salonu i zobaczyła znudzoną resztę rodziny oświadczyła z rozdrażnieniem, że tak być nie może. Zarządziła dzień wolny od gotowania dla Mam, co oznaczało, że obiad gotuje reszta rodziny. I W TYM CAŁY AMBARAS.
Czytając książkę doszłam do wniosku, że jest to jedna z tych pozycji, które zdobywają serca czytelników prostotą języka, docierają do małych serduszek dzięki wesołym opisom i ilustracjom. Główna bohaterka jest zwykłą pięciolatką, która ma swoje humory, zdarza się jej burczeć na rodziców i nie zawsze zachowuje się tak jakby rodzice sobie tego życzyli. Rodzice nie zawsze mają czas dla dzieci. Jednym słowem rodzina jakich wiele. Ważne jest to, że w rodzinie tej panuje miłość i szacunek do jej wszystkich członków. Nawet przy gotowaniu obiadu, kiedy dzieciom zdarzają się wypadki, tatuś stara się opanować sytuację szanując starania dzieci. Basia, kiedy czuje się urażona oskarżeniami taty dotyczącymi lepienia kluseczek na podłodze walczy ze łzami i wyraźnie broni się w sposób niezbyt elegancki. Moje dziecko z większość z takich scenek potrafi dopasować do życia naszej rodziny a następnie oceniając zachowanie swoje i porównując z zachowaniem Basi - wyciąga własne wnioski. A do tego wszystkiego lekturze "Basi" zawsze towarzyszy śmiech. Chyba każde dziecko roześmieje się słysząc opis tatusia który wrócił "... z czystym uśmiechniętym Frankiem i od razu wdepnął w wilgotne gluty z mąki..."
Do bardzo dużych zalet książeczek o Basi należą ilustracje p. Marianny Oklejak W dzisiejszych czasach, kiedy w literaturze dla dziewczynek dominuje kolor tandetnie różowy, a rysunki najczęściej przedstawiają ugrzecznione laleczki, lub chudzinki bez charakteru - ilustracje w tej książeczce robią niesamowite wrażenie. Piegowata Basia z wystającym brzuszkiem wraz z całą rodziną budzą ogromną sympatię. Obrazki są prawdziwą ozdobą. Autorka ilustracji prowadzi swojego bloga na którym można obejrzeć świetne prace związane z Basią i nie tylko.

dodał: Małgorzata Bojarun www.poleczk, Niedziela, 21 listopada 2010 08:03

To już nie opinia, nie komentarz, a recenzja:) Miło, dziękujemy!

dodał: Ewa Skibińska, Wtorek, 23 listopada 2010 12:01

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • czaple
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa