Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Mysi Domek. Sam i Julia w porcie

Autorzy: , dodano Wtorek, 14 maja 2019 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat)

"Mysi Domek. Sam i Julia w porcie"
Karina Schaapman
ilustr. Karina Schaapman
przekł. Jadwiga Jędryas
Media Rodzina, październik 2018

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Mysi Domek to właściwie całe mysie miasto stworzone przez Karinę Schaapman. Miasto najpierw pojawiło się w jej wyobraźni, a potem zostało stworzone przy użyciu kartonów, papieru, farb i przedmiotów codziennego użytku. W efekcie powstała niezwykła książka, a właściwie album z fotografiami wioski wraz z jej mysimi bohaterami. Opowiadania zawarte w książce można traktować jako tło do zdjęć - ilustracji. Dzięki temu Mysi Domek zyskuje uniwersalny wymiar, dziecko z każdym wieku znajdzie swój klucz do tej książki. Może przyglądać się obrazkom i snuć własne historie. Może przysłuchiwać opowiadaniom i zerkać do ilustracji. Wreszcie może przyglądać się mysim rodzinom i precyzyjnemu wykonaniu makiety miasta.

Kilka słów o bohaterach. Sam i Julia to przyjaciele z Mysiego Domku. Sam jest nieśmiałym grzecznym chłopcem, a Julia rezolutną, ciekawą świata dziewczynką. Razem stanowią wspaniały duet, który oprowadza czytelnika po świecie. Tym razem poznają życie w porcie z wielkimi statkami z towarami, pracującymi dźwigami, z targiem, na którym można spróbować świeżych ryb, a w kawiarni zjeść pyszne ciasto. Podczas Tygodnia Portu odbywają się coroczne zawody samodzielnie wykonanych łódek. Sam i Julia postanawiają zbudować łódkę i wystartować ku przygodzie. Przed nimi dużo pracy.

Domek Mysi przypomina mi telewizyjny serial lalkowy Fraglesy, który oglądałam w dzieciństwie. Wtedy marzyłam o pobycie w świecie małych Fraglesów. Czegoś podobnego można doświadczyć, oglądając ilustracje w Mysim Domku. Chcesz w magiczny sposób znaleźć się w środku tego mia-steczka i poznawać jego mieszkańców.

Moje dzieci najpierw obejrzały wszystkie zdjęcia. Potem przeczytały mysie historyjki, ponownie przyglądając się ilustracjom. Skupiły swoją uwagę na odkrywaniu „z czego to jest zrobione”.

Warto wspomnieć, że oryginalny "Mysi Domek", będący podstawą całej serii książek o przygodach Sama i Julii, można zobaczyć w Bibliotece Publicznej w Amsterdamie.

Autorka zachęca również do stworzenia własnego Mysiego Miasta. Podpowiedzi, jak tego dokonać, znajdują się na stronie internetowej wskazanej w książce.

Podsumowując, polecam lekturę „Mysiego Domku”. Stworzony rękami autorki mysi świat to manu-faktura na najwyższym poziomie. We mnie książka ta budzi nostalgię. Ta mała mysia społeczność to bezpieczny radosny świat, za którym czasem tęsknię.

Marta Zawadzka

Marta Zawadzka ukończyła zarządzanie i marketing na UMK, podyplomowe studia Komunikacja społeczna i kultura medialna na UG oraz podyplomowe studia human resources na WSB. Duchem jest absolutnym humanistą, ciągnie ją w stronę psychoterapii młodzieży. Mama dwóch córek.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • czaple