Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Dziennik Anne Frank

Autorzy: , dodano Czwartek, 9 maja 2019 | kategoria: Zapowiedzi, Komiks, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Dziennik Anne Frank"
Ari Folman
ilustr. David Polonsky
Stapis, premiera 12 czerwca 2019


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Informacja wydawcy:

Już 12 czerwca 2019 roku odbędzie się długo wyczekiwana premiera powieści graficznej na podstawie Dziennika Anne Frank, zrealizowanej przez Ariego Folmana i Davida Polonsky'ego!

W ubiegłym roku fundacja Anne Frank Fonds z siedzibą w Bazylei zrealizowała projekt graficznej adaptacji światowego klasyka literatury, jakim jest "Dziennik" Anne Frank. Do realizacji tego dzieła zaproszono Ariego Folmana i Davida Polonsky’ego – wybitnych twórców nominowanych do Oscara za film pt. "Walc z Baszirem". Tekst został oparty na wydaniu "Dziennika" w opracowaniu Mirjam Pressler. Ilustracje Polonsky’ego dopełniają całości dzieła przepiękną kreską i kolorem.

Ta niezwykła powieść graficzna doczekała się już wydań m.in. po angielsku, niemiecku i francusku. W planach jest około 40 edycji językowych na całym świecie. W tym roku od Anne Frank Fonds Wydawnictwo Stapis nabyło prawa do wydania polskiego, którego premiera planowana jest na 12 czerwca – na 90. urodziny Anne Frank.

Czytelnik dostaje do ręki ponadczasową opowieść o życiu młodej dziewczyny stojącej w obliczu największego zagrożenia, przed jakim może stanąć człowiek, która stara się żyć tak jak dotychczas, snując marzenia o przyszłości, kochając, nienawidząc, ironizując i żartując tak z siebie, jak i swoich najbliższych. Folman i Polonsky po raz kolejny udowadniają, że w duecie tworzą dzieła o nieprawdopodobnej sile wyrazu i nośności. Stworzony przez nich "Walc z Baszirem" (2009) otrzymał Złoty Glob i nominację do Oskara, a "Kongres" (2013) Folmana oparty na "Kongresie Futurologicznym" Stanisława Lema nagrodzono m.in. Europejską Nagrodą Filmową w kategorii Najlepszy Film Animowany. W The Graphic Diary Folman błyskotliwie połączył oryginalny tekst z fikcyjnymi dialogami, a David Polonsky zdecydowaną kreską i wyraźną kolorystyką zilustrował rzeczywistość funkcjonującą niejako „poza” czy też „ponad” tekstem. Rysownik dopowiada to, co w tekście niewypowiedziane, precyzuje lub odwrotnie – alegoryzuje, zamienia w żart, a czasem nadpisuje dramatyzm… Obaj artyści starali się podkreślić poczucie humoru Frank, jej umiejętność spojrzenia w głąb drugiego człowieka i nietuzinkową interpretację sytuacji, w jakiej się znalazła czternastoletnia wówczas dziewczyna…

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa