Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Szczęśliwy ten, kto dostanie Dunię

Autorzy: , dodano Czwartek, 14 marca 2019 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (5-7 lat)

"Szczęśliwy ten, kto dostanie Dunię"
Rose Lagercrantz
ilustr. Eva Eriksson
przeł. Marta Dybula
Zakamarki, 2018

« wróć na stronę listy informacji o książkach

 

Dunia mieszka z tatą w Sztokholmie w małym żółtym domu przy ulicy Chmielnej. Jest już w drugiej klasie. Wciąż tęskni za swoją przyjaciółką Fridą, która wyjechała do Uppsali. W dodatku tata Duni jest jakiś smutny. Jedzie na czas ferii do Rzymu, by tam u swej włoskiej rodziny szukać pocieszenia, a Dunia zostaje u dziadków. Może nawet popadłaby w taki sam nastrój, gdyby nie pewien pomysł, który przychodzi jej do głowy. Przecież w czasie ferii Frida ma urodziny, a nic tak nie ucieszy przyjaciółki, jak przyjazd Duni do Uppsali. Tylko kto zawiezie Dunię i czy ta niespodzianka się uda?

Kolejna powieść o przygodach Duni to pełna humoru historia, która w przystępny dla młodego czytelnika sposób porusza ważne tematy.

Mówi o szczerości w relacjach. O tym, że należy z dziećmi rozmawiać, choć czasem dorosłym wydaje się, że to ich własne sprawy. Dlaczego tata jest smutny? Dlaczego nie pozwala Duni dzwonić do Wery? Dlaczego Wera postanowiła wyjechać do Uppsali? Dorośli w tej książce dojrzewają do tego, by odpowiedzieć Duni, a może również sobie samym na każde z tych pytań.

Mówi o trudnych emocjach. Są chwile gdy jesteśmy radośni i są takie gdy nam smutno albo gdy się boimy. Dunia jest zła na tatę, który nie zabrał jej ze sobą do Rzymu. Chce zobaczyć Fridę a jednocześnie boi się samotnej podróży. Wszystkie te emocje są częścią nas samych i wszystkie warto oswajać. Przeżywając je razem z Dunią, możemy zapewnić dziecku bezpieczną przestrzeń do przyjrzenia się tym uczuciom.

Mówi o trudnych decyzjach. O dorosłych, którzy czasem nie wiedzą co dalej, lecz nie boją się do tego przyznać. Jak Wera, która choć podjęła decyzję o wyjeździe, to nie czuje się szczęśliwa. A gdy bliscy ze sobą rozmawiają, to już jest początek drogi prowadzącej do znalezienia rozwiązania.

Wreszcie, co najważniejsze, mówi o przyjaźni i o potrzebie bliskości. Wsparcie naszych rodzin, przyjaciół, jest naszą siłą napędową i kołem ratunkowym w każdym niebezpieczeństwie. Przyjaźń Duni i Fridy choć wystawiona na próbę poprzez dzielącą dziewczynki odległość, broni się. Stanowi niezachwianą wartość, która pomaga dziewczynkom pokonać wszystkie smutki.

Opowieść o Duni pokazuje, że choć nie wszystko od razu się układa, to świat jest po naszej stronie, a nasi bliscy nad nami czuwają. Duża czcionka sprzyja samodzielnemu czytaniu, ale książka doskonale sprawdzi się także jako lektura do wspólnego czytania. Będzie wtedy stanowić wspaniały pretekst do rozmowy z dzieckiem. Gwarantuję i wzruszenie i uśmiech.

 

Marta Zawadzka

studentka psychologii, mama dwóch córek, zwolenniczka edukacji alternatywnej; miłośniczka gór i starych drewnianych chałup, czyta książki, sobie i swoim dzieciom

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • czaple
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej