Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Gerda. Historia wieloryba

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 29 kwietnia 2019 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat)

"Gerda. Historia wieloryba”
Peter Kavecký
ilustr. Adrián Macho
przeł. Joanna Partyka, Barbara Supeł
Zielona Sowa, marzec 2019


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Gerda jest młodym wielorybem. Razem z bratem Larsem i rodzicami wiedzie szczęśliwe życie w oceanie. Jej dzieciństwo przepełnione jest radością i miłością bliskich. Tata snuje opowieści o praczasach, gdy ludzie i zwierzęta żyli w zgodzie, a mama śpiewa Gerdzie pieśń o drodze i o gwiazdach, które mają poprowadzić wielorybią dziewczynkę ku bliskim.

Pewnego dnia wszystko się zmienia. Gerda budzi się i zdaje sobie sprawę, że rodzice i brat zniknęli. Nie może sobie przypomnieć, co takiego się wydarzyło. Na nic się zdają poszukiwania, Gerda zostaje sama. Od tej pory jej serce przepełnia tęsknota za rodziną. Tak rozpoczyna się wędrówka Gerdy przez ocean.

Droga ta będzie drogą ku mądrości, ale też dorastaniem, rozwojem. Każda napotkana w tej wędrówce istota skłoni Gerdę do refleksji, nauczy ją czegoś, naprowadzi na trop tego, za czym Gerda tak tęskni. Wszystko to brzmi obiecująco, tylko że ja czuję niedosyt.

Z jednej strony książka porusza ważne tematy: relacja człowiek - zwierzę, poszanowanie świata przyrody, samotność, wartość rodziny, mierzenie się z niepowodzeniami, wiara w innych. Z drugiej zaś, mam wrażenie, że prześlizguje się po nich. Tekst jest wprawdzie oszczędny, ale długość tekstu nie powinna mieć wpływu na jego wydźwięk. Na przykład fragment, w którym mowa jest o zawieraniu przyjaźni. Aż się prosi, by ten proces opisać szerzej, pogłębić temat, by móc na końcu powiedzieć, że oto ta dwójka została przyjaciółmi. Obawiam się, że bez emocji, które zwykle temu towarzyszą, opowieść o przyjaźni nie zostawi w dziecku śladu. A przecież na tym nam zależy.

To moje odczucia, na szczęście odosobnione, bo moim dzieciom „Gerda” bardzo się podobała. Doceniam też to, że książka została starannie wydana, w wygodnym dla dziecka formacie, z pięknymi ilustracjami, które rozpalają dziecięcą wyobraźnię i z pewnością są jej wartością.

Marta Zawadzka

Marta Zawadzka ukończyła zarządzanie i marketing na UMK, podyplomowe studia Komunikacja społeczna i kultura medialna na UG oraz podyplomowe studia human resources na WSB. Duchem jest absolutnym humanistą, ciągnie ją w stronę psychoterapii młodzieży. Mama dwóch córek.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Plasterek
 • Amelia i Kuba
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli